Meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin okullarındaki güven düzeylerinin işe karşı tutumları ile ilişkisinin araştırılması
The corelation between teachers in vocational scholls trust levels whether affecting their roles in their work atmosphere
  1. Tez No: 234824
  2. Yazar: MURAT GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin okullarındaki güven düzeylerinin işe karşı tutumlarına etkisini incelemektir.İlişkisel tarama yöntemiyle yapılan bu araştırmanın evrenini 2007?2008 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi Endüstri Meslek liselerinde çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 60'ı bayan, 141'i erkek olmak üzere toplam 201 öğretmenden oluşmaktadır.Bu araştırmada okullarındaki örgütsel güven düzeyini belirlemek için ?Okullarda örgütsel güven ölçeği? ve öğretmenlerin işe karşı tutumlarını belirlemek içinde ?Okullarda işe yabancılaşma Ölçeği? kullanılmıştır.Araştırmanın diğer değişkenlerine ait bulgularına göre ise, İşe yabancılaşma alt boyutlarından güçsüzlük ve okula yabancılaşma boyutlarının puan ortalamaları; öğretmenlerin cinsiyet, İşe yabancılaşma Öğretmen Ölçeği (İYÖÖ) toplam ve İşe yabancılaşma alt boyutlarından anlamsızlık boyutu puan ortalamaları; öğretmenlerin yaş, Okullarda Örgütsel Güven Ölçeği (OÖGÖ) toplam ve İşe yabancılaşma alt boyutlarından güçsüzlük boyutu puan ortalamaları; öğretmenlerin branş, İşe yabancılaşma Öğretmen Ölçeği (İYÖÖ) toplam ve İşe yabancılaşma alt boyutlarından anlamsızlık boyutu puan ortalamaları; öğretmenlerin kıdem, Örgütsel Güven Ölçeği (OÖGÖ) toplam ve İşe yabancılaşma alt boyutlarından yalıtılmışlık boyutu puan ortalamaları; öğretmenlerin Aynı Okulda Çalışma Yılı, İşe yabancılaşma Öğretmen Ölçeği (İYÖÖ) toplam ve İşe yabancılaşma alt boyutlarından güçsüzlük anlamsızlık boyutlarının puan ortalamaları; öğretmenlerin Medeni Durum değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır.Öğretmenlerin eğitim durumu, Okullarda Örgütsel Güven Ölçeği (OÖGÖ) toplam, İşe yabancılaşma Öğretmen Ölçeği (İYÖÖ) toplam, İşe yabancılaşma alt boyutlarından güçsüzlük, anlamsızlık, yalıtılmışlık ve işe yabancılaşma boyutlarının puan ortalamalarının anlamlı düzeyde farklılaşmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out whether teahers trust-levels affects their attitudes towards their work affairs or not. In this study Relational Scanning method is applied to the staff in Vocationel schonlu of the Ministry of Nationel Education between the years 2007-2008The example of the study consists of totaly 201 teachers as 60 of female and 141 of male. In this study Alienation scale et schools is applied to find out teachers attitudes ageinst their work affairs, and Organizetionel Trust Scale at school is applied to find out Organizationel Trust lewels According to the deta for the other variebles the averge of the points of powerless and school alienation dimensions as subdimensions of work ?alienation; staff gender and work-alienation teacher scale; steff age, organizational trut scale sum at schools and the average of the points of powerless dimensions as subdimensions of work-alienation scale;Steff branch and Work-Alienation Scale Sum end the average of the points of meaningless dimensions as subdimensions of work-alienation scaleSteff Seniority and Work-Alienation Scale Sum and the average of points of isolation dimansions as subdimension of work-alienation scale.Steff in-service years in the same school work-Alienation Scale Sum and the average of points dimensions as subdimensions of Work-Alienation Scale; According to staff MSeritel variable change in direct-proportion.It is realized that there isnt a highdiferrence in Sheff-Education states Organizastional Trust Scale sum at school, Work Alienation Teacher Scale som, with the arerage of points of powerless, meaningless and isolation dimensions of subdimensions of work-Alienation dimebsions that are compared together.