Boşanmanın çocuklar bakımından sonuçları
Implications of divorce in Turkish civil code for the children
- Tez No: 234854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmamızın konusunu Türk Medeni Hukukunda Boşanmanın Çocuklar Bakımından doğurduğu sonuçlar oluşturmaktadır. İncelememiz; velayet, kişisel ilişki ve iştirak nafakası kavramlarının açıklanması, ilkeleri, düzenlenmelerine ilişkin yapılan sözleşmelerin niteliği ve geçerliliği, sona ermeleri, bunlara ilişkin Mahkeme hükmünün sonradan değiştirilebilmesinin usulü ve koşulları, yetkili ve görevli Mahkemeleri kapsamaktadır.Bu çalışmayla, Türk Medeni Kanun'un 161 v.d. maddelerinde düzenlenen boşanma eylemi neticesinde anne veya babalarından ayrılmak durumunda kalan on sekiz yaş altındaki müşterek çocukların hukuksal durumları, sahip oldukları haklar incelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda velayet, kişisel ilişki ve iştirak nafakası kavramlarının sınırlarının da net bir şekilde çizilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada doktrindeki yeni fikirlere, özellikle Türk Medeni Kanun'un değişmesinden sonra Yargıtay'da oluşan yeni içtihatlara da değinilerek, konu en güncel hali ile anlatılmaya çalışılmıştır.Tez çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde boşanmanın çocukların kişisel durumlarına etkileri başlığı altında velayet kavramı, hukuki niteliği, velayetin düzenlenmesi ve velayet düzenlenirken hangi ölçütlerden yararlanıldığı ve bunun sonuçları, velayet kendisine verilmeyen tarafla çocuğun kişisel ilişkilerinin düzenlenmesi konuları yer almaktadır. İkinci bölümde ise boşanmanın çocuklara ilişkin mali sonucu olan iştirak nafakasının düzenlenmesinden bahsedilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise anne ve babanın velayet düzenlemesi, kişisel ilişki tesisi ve iştirak nafakası yönünden aralarında yaptıkları sözleşmelerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Subject matter of this research is implications of divorce in Turkish Civil Code for the children.Our investigations cuver explanations of concepts of guardianship, personal relations and child support,principles,types,validity and expiry of the agreements related to the regulations procedures and conditions for later amending the judgments awarded by the court and courts which have jurisdiction over them.By means of this study, an attempt has been undertaken to study legal status and rights of the underage common children who are to leave either parents as a result of divorce which is regulated under Article 161, etc. of Turkish Civil Code. In this manner, it is also aimed to clarify the borderlines between such reference has also been made to the new notions in legal doctrine, especially to new case-law emerged in the Supreme Court following amendment of Turkish Civil Code, thereby it is attempted to give current picture of the situation.Our thesis consists of three sections. In the first section such topics as concept of guardianship, its legal characteristics, regulations on guardianship, the criteria which are employed in regulating guardianship, regulating relationships between the children and the parent to whom the guardianship is not awarded, etc.have been discussed under the heading of effects of divorce on the personal conditions of the children. İn the second section, the child support which is a financial result of the divorce with regard to the children has been discussed. In the third section of our paper, the agreements which parents make and enter have been investigated with regard to guardianship regulations regarding the parents, providing personal relations and child support.