Boşanmanın çocuklar bakımından hukuki sonuçları
The issue of results of divorce in terms of children
- Tez No: 382201
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Boşanma ile yalnızca evlilik birliği değil aile birliği de dağılır. Bu nedenle ana babanın boşanması çocukları doğrudan etkiler. Çocukların boşanmadan mümkün olduğunca az zarar görmesi için çocuğu ilgilendiren her türlü konuda çocukların yüksek menfaatine en uygun karar verilmelidir. Boşanma davalarında müşterek çocuğun olması halinde çocuğun velâyeti, iştirak nafakası ve çocukla ana baba arasındaki kişisel ilişkinin düzenlenmesi gerekir. Boşanma sonrasında çocuğun velâyeti konusunda verilecek olan karar çocuğun bütün geleceğini etkilediği için çok önemlidir. Çocuğun velâyetinin ana babanın her ikisi üzerinde kalmaya devam edip etmeyeceği, velâyet taraflardan birine verilecekse, karar verilirken hangi hususlara dikkat edileceği gibi konularda çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü çocuğun velâyeti, çocuğun geleceğidir. İştirak nafakası ise çocuğun maddi menfaatlerinin güvencesi niteliğindedir. Çocuk lehine bir hak olan iştirak nafakası ile ilgili karar verilirken mutlaka gerekli araştırmalar yapılmalı, çocuğun ihtiyaçlarını karşılayan bir miktar iştirak nafakası olarak belirlenmelidir.Özellikle velâyetin ana veya babadan birisine verildiği durumlarda, çocuk ile velâyet hakkı sona eren taraf arasında kişisel ilişki kurulması gerekir. Bu sayede çocuk bu ana veya baba ile olan bağını devam ettirme imkânı bulur. Bütün bu hususlar düzenlenirken tek önemli husus çocuğun yüksek menfaatidir.Sonuç olarak bugünün çocukları yarının büyükleridir. Geleceğimiz için bugünün çocuklarını korumak asli görevimizdir. Ana babası boşanan çocuklar, diğer çocuklara göre daha çok korumaya muhtaçtırlar. Bu nedenle boşanmanın çocuklar bakımından sonuçları konusu büyük öneme sahiptir. Anahtar Kelimeler : Boşanma, velâyet, iştirak nafakası, kişisel ilişki, çocuğun yüksek menfaati.
Özet (Çeviri)
The union of marriage as well as family unity is dispersed by divorce. Therefore, parents' divorce directly affects children. The most appropriate decision should be taken according to children's best interests in any matter concerning the child for less damage of children from divorce as much as possible. In case of joint children in divorce cases; child custody, child maintenance, personal relationship between parents and children should be organized. The decision on child custody after divorce is very important due to affect a child's all future. It must be very careful on issues whether child custody continues to both parents, which matters should be taken attention while deciding if the custody will be given to one of the parties. Because, child custody is the future of children. Child maintenance is legal nature of guarantee of the material interests of the child. It must be done necessary researches while deciding on child maintenance which is a right in favor of the child, child maintenance should be determined as an amount that meets the needs of the child. Especially in one of the cases of given the custody of child to mother or father, personal relationships must be established between child and the party whose right of custody ended with the child. In this way, children will have the opportunity to continue the bond with the mother or father. The only important issue is the child's best interests while organizing all of these issues. As a result, today's children are tomorrow's adults. Our primary duty is protecting today's children for the future. The children from divorced parents are more in need of protection than other children. Therefore, the issue of results of divorce in terms of children is of great importance. Key Words : Divorce, custody, child maintenance, personal relationships, child's best interests