Gelir dağılımı ve yoksulluk ve Türkiye örneği (1994-2008)
The relationship between income distribution and poverty and sample for Turkey (1994 -2008)
- Tez No: 234870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERİYA MIZIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yoksulluğu sadece açlık ya da yeterince beslenebilecek gıdaya sahip olamama olarak tanımlama pek doğru olmayacaktır. İnsan sadece yeme ihtiyacı olan bir varlık olmadığından giyim barınma eğitim, sağlık, v.s. gibi ihtiyaçları olan bir varlıktır. Yani insanın ihtiyaçlarının yeteri şekilde sağlanıp, sağlanmaması yoksulluğun özünü oluşturmaktadır.Yoksulluk daha çok kadın ve çocukları etkilemektedir. Toplumun hayat standartlarında ortaya çıkan dengesiz gelişmeler, gelir dağılımı bozuklukları ve diğer dışsal etmenler yoksulluğu artırıcı etkiye sahiptir. Ülkemizde gelir dağılımı ve yoksulluk birbirinin koşutu olarak karşımıza çıkmaktadır.Gelir dağılımı ve yoksulluk günümüzde dünyanın karşılaştığı en önemli sorunlardandır. Özellikle son yıllarda gelir dağılımı sorunu ülkemizde tartışılır olmuştur. Yıllar itibariyle Türkiye içerisinde gelir dağılımı farklı yönlerden incelenmiştir. Kişisel, Fonksiyonel, Sektörel ve Bölgesel olarak gelir dağılımı araştırmaları yapılmış, aradaki farklılığın sebep ve sonuçları yorumlanmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Yoksulluk ve Gelir dağılımı ekonomik yapı, doğal kaynaklara sahiplik, gelişmişlik seviyesi, sosyal durum, kültürel zenginlikler ve etnik yapı v.s. gibi unsurlar tarafından etkilenmektedir.Gelir dağılımındaki bozulma özellikle 1980 sonrası uygulanan politikalarla daha da kötüleşmiştir. Gelir dağılımdaki bozulma yoksulluktaki kötüleşmeyi de beraberinde getirmiştir. 1989 yılındaki liberalizasyon sonrasında yurt içinde özel sektör tasarruflarının yanı sıra yabancı sermaye girişi ile gelir dağılımında ve yoksullukla değişim gözlenmiştir.Devletin gelir dağılımı ve yoksulluğu azaltmada elinde bulunana politika araçları vergiler ve transfer harcamalarıdır. Devlet Vergilerle vatandaştan aldığı geliri transfer harcamalarıyla vatandaşa dağıtmaktadırKalkınma planlarında da çözüm üretilmeye çalışılan gelir dağılımı ve yoksulluk sorunları hakkında Hükümetler çözüm önerileriyle gelseler de tam olarak ne adil bir şekilde dağılımı sağlanabilmiş ne de yoksulluğa kökten çözüm üretilebilmiştir
Özet (Çeviri)
It will not be just true to define the poverty as simply starvation or not having sufficient amount of food. Because the human being is not only a living creature needing eating but also is an existence having needs such as clothing, taking a shelter, education, health, and so on. i.e. whether or not the needs of human being are sufficiently met forms the core of poverty.Poverty mostly influences the women and children. Unbalance development arising in the life standards of the community, disorders in income distributions, and the other external factors have an affect increasing the poverty. We face to the income distribution and poverty as parallel in each other in our country.The income distribution and poverty are of the most important problems the world recently faces to. Especially, in recent years, the income distribution has also become disputable in our country. In respect to years, the income distribution in Turkey was investigated from different aspects. The researches on income distribution were carried out as individual, functional, sectoral, and regional way and it is tried to be interpreted the cause and effects of the existent differences. According to the results obtained, poverty and income distribution are influenced by the elements such as economic structure, having the natural resources, developmental level, social status, cultural richnesses, and ethnic structure etc.The disorders in income distribution increasingly became bad through the policies applied after 1980. The disorder in income distribution accompanied together with deterioration in poverty. After liberation in the year 1989, with the input of domestic private sector savings as well as foreign capital, a variation was observed in income distribution and poverty.In decreasing the income distribution and poverty, the policy instruments the government holds are the taxes and transfer expenditures. The government appropriates the incomes it gathered through the taxes to the citizens via transfer expenditures.Even if the governments come with their solution suggestions about the income distribution and poverty, income distribution can neither be provided in full justly a radical solution can nor be produced for poverty.