Gelir dağılımı ve yoksulluk analizi: Türkiye örneği
Income distribution and poverty analysis: The case of Turkey
  1. Tez No: 677769
  2. Yazar: TUĞÇE EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ülkelerin temel amaçları yoksulluk düzeylerini azaltmak, gelir dağılımında adaleti sağlamak, ülkenin ve bireylerin refah düzeyini artırarak eşit ve huzurlu bir ortam sağlamaktır. Ancak bu amaçlar doğrultusunda ülkelerin karşısına çıkan en önemli sorunlar arasında bulunan iki olgu gelir dağılımı adaletsizliği ve yoksulluktur. Milli gelirin adaletsiz paylaşımı ile beraber yoksulluk ortaya çıkmakta ve toplum refahı düşerek sosyolojik, ekonomik ve toplumsal sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada öncelikle gelir dağılımı ve yoksulluk olgusunun temel kavramları, türleri ele alınarak incelenmiş sonrasında ise 2010-2019 yılları arasında dünyada ve Türkiye'de ki yoksulluk durumu incelenerek uygulanan politikalar ortaya konmuştur. İncelemeler gelir eşitsizlikleri oranları, insani gelişme endeksleri ve yoksulluk sınırları ile gerçekleştirilmiştir. Tüm bu incelemeler doğrultusunda ülkelerin gelişmiş, gelişmekte olan veya az gelişmiş ülke olması ayrılmaksızın yoksulluk ve gelir dağılımı adaletsizliği ortak sorun olarak saptanmıştır. Gelir dağılımı ve yoksulluk olguları ile ilgili uygulanan politikalar dünyada ve Türkiye'de yetersiz kalmak ile beraber ilerlemenin sınırlı olduğu görülmektedir. Tüm bulunan sonuçlar doğrultusunda yoksulluk ve gelir dağılımı sorunları çözümünde yeni, güvenilir, etkili ve istikrarlı olabilecek politikalar uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main objectives of countries are to minimize poverty, ensure income distribution justice, improve the country's and individuals' health, and provide a fair and peaceful environment. However, income inequality and poverty are two of the most critical matters confronting countries pursuing these objectives. Poverty develops as a result of an unequal share of national income, and sociological, economic, and social issues develop as social security declines. The basic concepts and types of income distribution and poverty were discussed in this paper, and then policies were proposed by analyzing the poverty situation in the world and Turkey between 2010 and 2019. Income inequality rates, human development indices, and poverty lines have also been studied. Poverty and unequal income distribution have been defined as common problems in both of these studies, regardless of whether the countries are developed, developing, or underdeveloped. It is observed that progress is limited, even though the policies implemented regarding the distribution of income and poverty are inadequate in the world and in Turkey. In line with all the results found, new, reliable, effective, and consistent policies should be applied in solving poverty and income distribution problems.