Teaching vocabulary through cooperative learning
İşbirlikçi öğrenmeyle kelime öğretimi
  1. Tez No: 234871
  2. Yazar: EMİNE EDA ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ECE SARIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma kelime öğretmede işbirlikçi öğrenme metoduyla kelime öğretiminin mi, geleneksel yöntemin mi daha etkili ve başarılı olduğunu incelemiştir. Ön test ve son testin kullanıldığı nicel, sözde- deneysel bir çalışmadır.Çalışma, her biri 18 öğrenciden oluşan deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grup üzerinde yapılmıştır. Bu öğrenciler, Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda hazırlıkta okumaktadır. Hem deney, hem de kontrol grubu aynı bilinmeyen kelimeleri öğrenmişlerdir. Çalışma süresince deney grubu İşbirlikçi Öğrenme Metodu'yla çalışırken, kontrol grubu kelime listesi ve İngilizce-İngilizce sözlükten yararlandı. Grupların ön test ve son test sonuçlarının analizi İşbirlikçi Öğrenme metoduyla öğrenen öğrencilerin geleneksel yöntemle öğrenenlere göre daha başarılı olduklarını göstermiştir.İlk bölümde, bu konuda yapılan çalışmalar tanıtılmıştır. Ayrıca problemin tanıtılması, çalışmanın amacı ve araştırmanın hipotezi, araştırmanın kapsamı ve sınırlılıkları sunulmuştur.İkinci bölümde; kelime, kelime öğretimi ve dil öğretiminde bunun önemi anlatılmıştır. Ayrıca, değişik kelime öğretimi teknikleri ve işbirlikçi öğrenmeyle ilgili detaylı bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde, çalışmanın metodu anlatılmıştır.Dördüncü bölüm, çalışmanın deneysel sonuçları ile ön test/ son test sonuçlarını kapsamaktadır.Beşinci bölümde; sonuç, bulgular ve önerilere yer verilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Kelime öğretimi, kelime öğrenme, kelime edinimi, işbirlikçi öğrenme, işbirliği, öğrenci temelli öğrenme, dil sınıfları, rekabet.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether a vocabulary learning method through cooperative learning or a traditional one with a gloss leads to better results. This was a study, in which a pre-test and a post-test were used.The study was carried out on two groups ? experimental and control ? each of which consisted of 18 students. The students were freshmen at Selcuk University School of Foreign Languages (SOFL). Both experimental and control groups learnt the same target words. Throughout the study, the experimental group was taught vocabulary through Cooperative Learning (CL) and the control group was taught through traditional methods- the gloss and the use of a monolingual dictionary. The comparison of the pre- test, and post test scores of the two groups demonstrated that those students taught vocabulary through Cooperative Learning led to better results than the other students taught through the traditional method.The first chapter introduces some background to the study. The problem, purpose of the study and research hypothesis, significance of the study, scope and limitations are also presented in the same chapter.The second chapter: ?Review of Literature? introduces vocabulary, teaching vocabulary and its importance in language teaching. Moreover, different vocabulary teaching techniques and detailed information about the cooperative learning are presented.The third chapter introduces the method of the study.The fourth chapter gives information about the data analysis. Data analysis procedure and results of the study are explained.In the fifth chapter; conclusion part, findings and suggestions are presented.KEY WORDS: vocabulary teaching, vocabulary learning, vocabulary acquisition, Cooperative learning, cooperation, student-based learning, language classes, competition.