Konya ilinin termal turizm potansiyeli
The thermal potential of the city of Konya
- Tez No: 234890
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DOĞAN BULDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde turizm sektöründeki gelişmeler insanların alternatif turizme yöneldiklerini göstermektedir. Alternatif turizm türlerinden biri de doğa ve sağlığı birleştiren termal turizmdir. Termal kaynaklar bakımından oldukça zengin olan ülkemiz de dünyadaki gelişmelere paralel olarak yeni proje ve yatırımlar ile termal turizmini geliştirmektedir.Tarihi bir geçmişi olan Konya, İç Anadolu'nun orta kesiminde yer alır. Uygun coğrafi özellikleri (konumu, iklimi, ulaşım vb.) ve zengin turistik varlıkları ile turizme çok elverişlidir. İnanç Turizmi ile ön plana çıkan Konya'da ziyaretçi sayısı oldukça fazla iken geceleme sayısı çok düşüktür. İnanç turizmi ile alternatif türleri birleştirerek geceleme süresini uzatmak Konya turizmi için çok önemli bir gerekliliktir. Bunun için de tedavi süresi uzun olan ve uzun süre konaklama gerektiren termal turizm en güzel alternatiftir.Konya İli, jeotermal kaynaklar açısından zengin bir bölgedir. Bu kaynaklar ilin batısında yoğunlaşmıştır. Kaynaklardan Ilgın, Köşk ve İsmil'de kaplıcalar ve termal oteller işletilmekte olup termal turizme hizmet vermektedirler. Diğer kaynaklar ise termal turizm kapsamında herhangi bir şekilde değerlendirilmemekte olup bazılarından ilkel şekillerde banyo amaçlı faydalanılmaktadır. Bunun yanında kaynakların bir kısmı MTA tarafından yeni keşfedilmiş olup henüz yatırıma açılmış değillerdir. Bunların yatırıma açılması ve diğer kaynakların değerlendirilmesi gerekmektedir. Yapılacak yatırımlar ve etkili bir tanıtımla gelişecek termal turizm Konya'nın turizm gelirlerini istenen düzeye çekmek için iyi bir fırsattır.Araştırma sahasında işletilen tesisler tarihi geçmişleri olan tesislerdir. Özellikle kaplıca sezonunda yer bulmanın imkânsız olduğu bu kaplıca ve termal tesislerde kış sezonunda doluluk oranları çok düşmektedir. Yabancı turistin tesadüfen uğradığı bu tesislere çoğunlukla yakın illerden şifa aramak için gelen üçüncü yaş gurubu insanlarla hafta sonlarını değerlendirmek ve dinlenmek amacıyla gelen günübirlik ziyaretçiler gelmektedir. Gelen ziyaretçiler genelde tesislerden ve hizmetlerden memnun oldukların belirtmişlerdir. Bunun yanında bazı tesislerde birtakım eksikliklerin bulunduğunu ve bunların da giderilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The developments in the tourism sector in our day have shown that people head for alternative tourism. One type of alternative tourism is `thermal tourism? which combines nature with health. Paralel to the developments in the world, our country, which is quite rich in terms of thermal springs, is also developing its thermal tourism potential with new projects and investments.Having a historical past, Konya is located in the middle of the central Anatolia. It is so suitable for tourism with its convenient geographical properties (location, climate, transportation etc.) and its rich touristic properties. In Konya, which is known primarilly for `faith tourism?, the number of those staying overnight is too low compared to the vast number of total visitors. To extend the period of staying overnight by combining `faith tourism? with alternative types is a vital requirement. In this respect, `thermal tourism? whose treatment period is long and which requires long time accomodation is the most beautiful alternative.The city of Konya is rich in terms of geothermal springs. Most of them are in the west of the city. Of these springs, the ones in the towns of Ilgın, Köşk and İsmil are operated by some thermal hotels that render service to `thermal tourism?. The other springs aren?t used for any purpose within the scope of thermal tourism and some are only primitively used for the purpose of hot bath. Besides that, some of these springs have been just recently discovered by MTA, but they haven?t been opened to investment yet. It is necessary that they should be opened to investment and the other springs be utilized beneficiently. `Thermal tourism? that can be developed through an effective advertisement and investment policy is a good opportunity to bring the incomes of tourism in Konya to the desired level.The facilities on the research area are the facilities which have historical past. The occupancy rates get very low in winter season in theese facilities where during the spring season it is almost impossible to make bookings. These hotels where foreign tourists drop by only by coincedance are mostly visited by the third-age-group of people from near cities who want to heal and by daily excursion tourists who want to spend their weekends and have a rest. The visitors say that they are generally satisfied with the facilities and services. Yet, they expess that there are some deficiencies in some facilities and that they must me fixed.