Dindarlık empati ilişkisi
The relationship between religiosity and empathy
- Tez No: 234889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde dindarlık ve empati ilişkisini tespit etmektir. Araştırmanın örneklemi Selçuk üniversitesinde öğrenim görmekte olan öğrencilerden, seçkisiz örneklem yoluyla seçilen, 211 kız ve 314 erkek olmak üzere 525 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada dindarlığı ölçmek için ?Dini Hayat Ölçeği?, empatiyi ölçmek için Üstün Dökmen'in ?Empatik eğilim ölçeği? kullanılmıştır. Beklentimizle uyumlu olarak dindarlık ve empatik eğilim arasında anlamlı ilişkiler elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between religiosity and empathy in Turkish University students. The sample group of this study consisted of 525 Muslim University students randomly selected from Selçuk Universty in Turkey, 211 of whom are females and 314 males. The subjects filled out ?Religious Life Scale? and ?Üstün Dökmens? Emphatic Tendency Scale?. As predicted, we found significant relationships between religiosity and empathy