Alternatif turizm çeşitlerinin turizm potansiyeline etkisi: Konya örneği
Impact of alternative tourism styles on tourism potential: Instance for Konya
  1. Tez No: 253413
  2. Yazar: YELİZ ULUSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda hem dünyada hem de ülkemizde, birçok alternatif turizm türünün ortaya çıktığı görülmektedir. Turistik ürün çeşitlendirilmesi kapsamında önem kazanan bu turizm türleri, günümüz turistinin gürültü ve beton yığınlarından uzaklaşması, doğal çevreyi ve kaliteli hizmeti araması, turizm bilincinin ve eğitim düzeyinin öneminin artması turizmde yenilikler arayışında etkili olmuştur. Bu alternatif turizm türlerinden; mağara, av, kongre, termal, inanç, kültür vb. birçok turizm türünün geliştirilebilmesi için yöresel bazı öncelik ve standartların yakalanması gerekmektedir.Bu çalışma ile jeopolitik konumu, geçmişte değişik uygarlıklara ve kültürlere sahne olmuş toprakları, önemli doğal ve kültürel kaynaklarıyla Konya ilinin alternatif turizm potansiyeli incelenerek bu potansiyelin nasıl turizm sektörüne kazandırılabileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırma Konya bölgesinin alternatif turizm potansiyeli hakkında fikir vermesi, bu potansiyelinin geliştirilmesi sayesinde turizme sağlayabileceği katkıların ehemmiyetini ortaya koyması ve buna yönelik çözüm önerileri sunması açısından önem teşkil etmektedir.Çalışma üç bölüm halinde tasarlanmıştır. Birinci bölümde konuyla ilgili kuramsal açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde alternatif turizm kavramı incelenmiş ve konu itibariyle araştırılmakta olan Konya bölgesinin tarihçesi, coğrafi konumu, ulaşımı, alt yapısı, mevcut turizm potansiyeli ve alternatif turizm potansiyeli ele alınmıştır. Araştırmanın uygulama aşaması olan üçüncü bölümünde ise yerli-yabancı turistlere ve turizm işletmecilerine yönelik mevcut turizm potansiyelinin tespiti, alternatif turizm olanaklarının saptanması ve geliştirilmesine yönelik bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir.Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket uygulaması 150 adet yerli turiste, 100 adet yabancı turiste ve 100 adet turizm işletmesi yöneticisine uygulanmak üzere üç kategoride gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programında yüzde, frekans, Ki-Kare ve One-way Anova yöntemleri kullanılarak analiz edilmiş, sonuçlar tablolar halinde değerlendirmeye tabi tutulmuştur.Bu çerçevede yapılan çalışmalar sonucunda Konya bölgesinin ulusal ve uluslararası turizm hareketliliğini sağlayacak yeterli alternatif turizm potansiyeline sahip olduğu ancak bu potansiyelden yeteri kadar faydalanamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years it has been observed that there are several alternative tourism styles arising. These tourism styles becoming important within the scope of touristy product variation has been effective in search of innovations in tourism due to getting today?s tourists far away from noise and concrete mass, searching natural environment and service in quality, increasing tourism awareness and level of education. Among these alternative tourism styles it is required to cope with some territorial priorities and standards in order to develop several tourism styles such as caving, hunting, congress, thermal, belief, culture, and etc.By this study, it is tried to be examined that potential of Konya Province to alternative due to its geopolitics position, lands were to be stage for various civilizations and cultures in the past, significant natural and cultural resources combined with the historical texture complementing the natural museum, and stated how this potential may be brought into tourism industry. This study is so significant that to be able to give an idea concerning the alternative tourism potential of Konya Province, setting forth the significance of the contributions might be made owing to improving this potential and offering the solution in this scope.This study is designed in three parts. The theoretical explanation related to topic was given in the first section. The concept of alternative tourism was examined in the second section and history, geographic location, transportation, infrastructure, existing tourism potential and alternative tourism and potential of Konya region are identified. In the third part, a field research is designed to determine the existing potential of the region for domestic, foreign tourists and touristic enterprises in order to identify and develop opportunities for alternative tourism.In this study survey method was used as the data collection technique. The survey implementation was conducted on three categories including 150 domestic tourists, 100 foreigner tourists, and managers of 100 tourism enterprises. The obtained results was analyzed by using percentage, frequency, x-square and One Way ANOVA methods applied in SPSS software, and the results were subjected to assessment as in form of tables.As a consequence of the studies conducted on this scope, it is understood that the district of Konya has sufficient alternative tourism potential to provide the national and international tourism activity, however this potential is not utilized so sufficient as to provide this activity.