Ilgın (Konya) İlçe Merkezi'nin beşeri ve ekonomik coğrafyası
Human and economic geography of Ilgın (Konya) country
  1. Tez No: 161831
  2. Yazar: OSMAN BATEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURİ İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Ilgın, İç Anadolu Bölgesi'nin Konya Bölümü'nde Konya ili sınırlan içinde 38° 17' Kuzey enlemi ve 31° 55' Doğu boylamında yer almaktadır. 1394 km2'lik yüz ölçüme sahip ilçenin, denizden yüksekliği 1034 m'dir. Morfolojik bakımdan sade bir özellik gösteren ova üzerinde kurulmuş, önemli yükseltilerini çevresindeki birkaç küçük tepenin oluşturduğu Ilgın'da, çeşitli devirlere ait şistler, mermerler, kumtaşları, kalkerler ve alüvyonlar başlıca jeolojik elemanlardır. Yapısal bakımdan fay da bulunmaktadır. Önemli hidrografik unsurunu Çavuşçu göl ve Çiğil çayının eydana getirdiği yörede antropojen stepler hakimdir. İlçenin toprak yapısı alüvyal, kolüvyal, tuzlu-alkali ve kırmızı kahverengi topraklardan oluşur. Yan kurak iklim şartlarının hüküm sürdüğü sahada yıllık sıcaklık ortalaması 11 °C iken, yağış ortalaması da 422,6 mm'dir. Toplam nüfusu 75681 olup, bunun 26698 'i ilçe merkezinde yaşamaktadır. İlçe 12 mahalle, 8 belediye ve 43 köyün idari merkezidir. Doğu-Batı doğrultusunda gelişmiş olan Ilgın, toplu yerleşme özelliği gösterir. Meskenlerin çoğunluğunu birkaç katlı betonerme modern binalar oluşturmaktadır. Ilgın'ın hakim ekonomik faaliyeti hizmet ve sanayi sektörleri olup, tarımı da göz ardı etmemek gerekir. En büyük sanayi kuruluşu şeker fabrikasıdır.İlçedeki kaplıca yakın çevresinin önemli turizm varlığıdır. Ayrıca bünyesindeki ticarethaneler ve pazarlarla da önemli bir ticari merkezdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ilgın, takes part in 38° 17' North latitude and 31° 55' East longitude in the borders of province of Konya that is in the Konya part of Middle Anatolian Region. Altitude of sub-province that has 1394 km 2 is 1034 m. Morphologically in Ilgın that was established on a valley with a plain feature the established where a couple of small hill formed around altitudes, there has been main geological elements such as schist, marble, sandstone, limestone and alluvion. There is a structural advantage. In the region where the lake of Çavusçu and Stream of Çiğil formed the important hydrography element antropogen steps are dominant. While annual average temperature is 1 1 C°, average of rain is 422,6 mm in that area where semi dry climate is dominant. Total population is 75681 and 26698 of this live in the centre of sub-province. The sub-province is the administrative centre of 12 quarters, 8 municipalities and 43 villages. Ilgın, developed in the direction of east and west shows collective settlement feature. Most of the domiciles are formed a couple of floored reinforced concrete. Dominant economical activities of Ilgın is the sector of service and industry and the agriculture also should not be forgotten. The biggest industry foundation is Sugar Factory. Thermal in the sub-province is important tourism wealth of its near periphery. Also commercial buildings and markets in its structure are important commercial centres. VI