Eğitim materyali geliştirilmesinde karma öğrenme yaklaşımının akademik başarı, bilgi transferi, tutum ve öz-yeterlik algısına etkisi
Effect of blended learning approach on academic success, knowledge transfer, attitude, and self-efficacy perception in educational material development
- Tez No: 234900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı Çoklu Ortam Tasarımı ve Üretimi dersinde web tabanlı çoklu öğrenme ortamı ile yüz yüze öğrenme ortamı bir araya getirilerek oluşturulan karma öğrenme ortamının öğrencilerin akademik başarısına, bilgilerinin transferine, web tabanlı öğretime yönelik tutumlarına, eğitim yazılımı geliştirme öz-yeterlik algılarına etkisini incelemektir. Ayrıca öğrencilerin karma öğrenme yöntemine yönelik görüşleri alınmıştır.Karma öğrenme yaklaşımına göre hem web tabanlı çoklu öğrenme ortamı tasarlanmış hem de yüz yüze öğrenme ortamı düzenlenmiştir. Bu araştırmada gerçek deneme modelleri kapsamına giren ?Ön Test- Son Test Kontrol Gruplu Model? kullanılmıştır. Araştırma, 2008-2009 akademik yılı bahar döneminde Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nde üçüncü sınıfa devam eden 44 öğrenci ile ?Çoklu Ortam Tasarımı ve Üretimi? dersi kapsamında yürütülmüştür.Araştırma sonunda, karma öğrenme yaklaşımlı deney grubu öğrencileri ile yüz yüze öğrenme yaklaşımlı kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarıları, web tabanlı öğretime yönelik tutumları ve eğitim yazılımı geliştirme öz-yeterlik algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Karma öğrenme ortamında öğrenim gören deney grubu öğrencileri ile yüz yüze öğrenme ortamında öğrenim gören kontrol grubu öğrencilerinin deneysel uygulama sonrasında bilgilerinin transferine yönelik son-proje çoklu ortam ilkeleri toplam puanları ve görsel tasarım ilkeleri toplam puanları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.Karma öğrenme ortamında öğrenim gören deney grubu öğrencilerinin deneysel uygulama öncesi ve sonrasına göre web tabanlı öğretime yönelik ön-test, son-test tutum puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunurken kontrol grubu öğrencileri arasında böyle bir faklılık bulunmamıştır. Ayrıca araştırmanın sonunda deneysel uygulama sürecinde karma öğrenme yöntemi uygulanan deney grubu öğrencilerinin karma öğrenme yöntemine ve yöntemin uygulanmasına yönelik görüşleri alınmış ve öğrencilerin bu görüşlerinin olumluluk düzeyinin yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of blended learning environment which combines face-to-face instruction and web-based multimedia learning on students? academic achievement, knowledge transfer, attitudes toward web-based education, and self-efficacy beliefs in educational software development. Also, students? views towards blended learning method are investigated.According to the blended learning approach, both web-based and face-to-face learning environments are designed. In this study, a real experimental research model, the pre-post test control group model, is used. The research is conducted with 44 junior students (22 in control group, 22 in experiment group) taking“Multi-Media Design and Production”course during the spring semester of 2008-2009 academic year in the Department of Computer Education and Instructional Technology in the College of Ahmet Kelesoglu Education Faculty at the Selcuk University.The results of this study show that, there is not a statistically significant difference between the experimental group and the control group on academic achievement, attitudes toward web-based education, self-efficacy in educational software development. After the experimental treatment, a statistically significant difference is found between the experiment group students who are educated in blended learning environment and the control group students who are educated in face-to-face learning environment on their total points of final-projects which requires knowledge transfer of multimedia principles and visual design principles. While there is a significant difference between the pre- and post-test points of the experimental group students? attitudes toward web based education, it is not found for the control group. In addition, after the experimental research, the views of the students learning in the blended learning environment are asked and it is found that their views towards the blended learning method and its application are positive at a very high level.