Radyo'nun yapısal dönüşüm sürecinde habercilik anlayışı
Approaching journalism in radio station structure alteration
  1. Tez No: 234904
  2. Yazar: SELÇUK ULUTAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
Özet
Radyo tarihi sürecinin başlangıcından bu yana kitle iletişim açısından son derece kilit bir rol oynamıştır. Örneğin çok iyi bir propaganda aracıdır ve tarihte radyonun propaganda amaçlı kullanımı ile ilgili oldukça fazla örnek vardır. Büyük kitlelere çok hızlı bir şekilde seslenme fırsatı sunan radyo toplumsal yapının 20. yüzyılda ekonomik ve buna bağlı kültürel değişimi doğrultusunda etkinliğini devam ettire bilmek için sosyal yapıyla birlikte sürekli bir değişim göstermiştir. Bu değişim süreci elbette ki bir çok durumdan etkilenmiştir ve kitle iletişimde hükümetlerin özel kanallara izin vermesiyle birlikte değişiklik daha fazla hissedilir olmuştur.Bu çalışmada radyonun tarihi sürecindeki yapısal değişiminin ve yine bu süreçte üstlendiği ideolojik görevinin günümüzde nasıl işlediği ; bunun sebep ve sonuçları incelenmiştir. İnceleme içinde radyonun değiminin radyo haberlerinde nasıl gerçekleştiği ve günümüzdeki radyo haberciliğinin bundan nasıl etkilendiği konusu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radio have acted an important part for the mass communication since it began to broadcast. For instance it is an accomplished propaganda medium and there are a lot of exemplary in history about operating radio for propaganda. Radio that have allowed calling to big masses, converts constantly to sustain its powerhouse with social structure. Because, in 20?th century, social structure had altered regular because of capitalism. This alteration definitely had been affected various situations and after goverment allowed commercial broadcasting, alteration had started to occur in mass communication.In this study, structure alteration of radio in history and in this continuum ideological function of radio how take place, subjects and conclusions are analysed. In this research, it is explained, how radio news be affected from radio?s structure alteration.