Günümüz Amerikan tarih ders kitaplarında Türk tarihi ile ilgili konuların ele alışı üzerine bir inceleme
An analysis based on handling the subjects of Turkish history in the American history textbooks at the present day
  1. Tez No: 234912
  2. Yazar: MAHMUT ULUBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İPÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma günümüzde Amerika'da okutulan tarih ders kitaplarında Türk tarihi ile ilgili konuları ele almaktadır. Amerika'da eğitim eyalet merkezli olduğu için okutulan ders kitapları farklılık gösterebilmektedir. Ancak Dünya tarihi ile ilgili kitaplarda bu farklılıkların çok fazla olduğu söylenemez. Türk tarihi ile ilgili bilgiler ağırlıklı olarak farklı sınıflarda birbirinin devamı olarak okutulan Dünya tarihi kitaplarından elde edilmiştir. Ancak gerektiğinde Amerikan Tarihi ve Sosyal Bilgiler kitaplarına da başvurulmuştur. İncelenen ders kitaplarında Türk tarihi ile ilgili kısımlar tercüme edilerek bilgilerin doğruluğu değerlendirilmiştir. Türk tarihi konuları incelenirken bir yandan da Amerikan tarih ders kitaplarındaki Türk imajı da ortaya koyulmaya çalışılmıştır.İncelemede Amerikan tarih ders kitaplarındaki Türk tarihi ile ilgili bilgiler alanlarında otorite kabul edilen tarihçilerin eserleri ve günümüzde ülkemizde okutulan tarih ders kitapları ile karşılaştırılmıştır. Ermeni Meselesinde olduğu gibi istatistikî bilgilerden faydalanma yoluna da gidilmiştir.Amerikan Tarih ders kitaplarında Türk tarihi ile ilgili yeterince nesnel davranıldığını söylemek mümkün değildir. Kitaplar oldukça hacimli olmasına rağmen özellikle İslamiyet öncesi Türk tarihi ile ilgili bilgilere neredeyse hiç yer verilmemektedir. Bazı kitaplarda ciddi bilgi yanlışları göze çarpmaktadır. Bu durum bu kitapları okuyan Amerikalı öğrencilerde, Türk tarihi ile ilgili yanlış bir algının oluşmasına sebep olabilir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the subjects on Turkish history in contemporary American History textbooks. The education system in the USA varies by the state. However, there are not many differences among the textbooks which are studied in different classes in series. Still, when it was needed, American History and Social Studies textbooks were used as well.The textbooks were translated and the accuracy of the information were evaluated. While studying the subjects about Turkish history, the Turkish image in the history textbooks were tried to be displayed.İn the research, the subjects about Turkish history in the American History textbooks were compared and contrasted with the works of historians which are accepted to be authorities in their fields and also with the textbooks which are studied in our schools today. On soma issues such as Armenian case, statistical datas were olso used.İt is not possible to say that there is an objective approach to Turkish history. Although the textbooks are quite volumed, there is also no information on pre-İslamic Turkish history.There are some considerable mistakes in the informations. Hence this situation may cause a wrong perception of Turkish history on American students who study these textbooks.