Hitit seramikleri ve kullanım amaçlarına göre sınıflandırılması
According to the purposes and the use of ceramic hitit classification
  1. Tez No: 234918
  2. Yazar: ADİL EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADİL TIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hatti-Hitit Beylikler döneminden etkilenilerek yapılmış olan seramik formları Hititli çömlek ustaları tarafından farklı bir şekilde ele alınmış ve eşine az rastlanır kompozisyonlar ortaya çıkarmışlardır.Hitit seramik sanatı en üst seviyesine Eski Hitit döneminde erişmiştir ve kendisinden önceki dönemlerin kesintisiz devamı olduğu bir gerçektir. Eski Hitit dönemine ait en önemli seramik formunu kabartmalı, boya bezemeli kült vazoları oluşturmaktadır. Dinsel amaçlı olarak yapılmış olan vazolar dışında kil sunakları, boğa heykelleri, tanrı ve tanrıçaya ait heykelcikler de bu dönemin dinsel objelerini oluşturmaktadır. En çok kullanılan kap formları gaga ağızlı testiler, maşrapalar, tabaklar, çanaklar, çömlekler, fincanlar, çaydanlıklar, mataralar ve kantharoslar olarak sıralanabilmektedir. Geometrik ve çizgisel motiflerin yer aldığı bezemeli örneklerin olduğu gibi, tek renkli (monokrom) örneklerde bulunmaktadır.İmparatorluk Dönemi'nde çekirdek Hitit Bölgesi'nde, Hattuşa, Alacahöyük, Maşat Höyük, Ortaköy ve Kuşaklı gibi merkezlerde üretilip kullanılan, çanak çömlek biçimlerinin çok zaman geçmeden, Hititlerin siyasi etkisi altındaki komşu bölgelere de ulaştığı ve moda olduğu ortaya çıkmıştır.Geç Hitit devletleri döneminin sonuna doğru metal işçiliğinin artmasıyla seramiğe verilen önem azalmıştır. Çömlekçi çarkının her dönem kullanılması ve yaşanan etkileşimle birlikte seri üretimine geçiş yapılmış böylece kalitesiz ve özensiz eserler ortaya çıkarılmıştır. Zamanla da Hitit saraylarının boşaltılması ile saraylarda çalışan seramik ustaları dağılmış ve yok olmak zorunda kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
Hittites ceramicist are affected ceramic forms that period of Hatti-Hitite and they are created to scarce different compositions.Ceramic art at the top level of the Hittites in the Old Hittite period were accessed and they have continued uninterrupted for the previous period is a fact. Ceramic form of the most important are emmbossed, painted and decorative vases of cult belog to Old Hitite period. As for religious purposes, except for the vase clay altars, statues of bulls, gods and goddesses, religious objects of the period at the statue of that runs into your pocket is. The most widely used test containers in the form of hook-mouthed, pannikin and plates, dishes and pot and cups, tea kettle and water bottle and can be ranked as kantharos. Geometric and linear motifs as examples where decorative, single color (monochrome) are examples.Hittite Empire Period in the region, centers such as Hattuşa, Alacahöyük, Maşat Höyük, Ortaköy and Kuşaklı produced used pottery forms before a lot of time, under the political influence of the Hittites in the neighboring regions where access and fashion has emerged as.States towards the end of the Late Hittite period, is given to the importance of ceramics decreased with the metalworking increase. The use of the potter's wheel and in each period, with the interaction for the transition to mass production so that works out of poor quality and were sloppy. In the time of the discharge by the Hittite palace palaces scattered and not working in ceramic masters have had to be.