Okul öncesi dönem (5-6 yaş grubu) sanat etkinliklerinde çok alanlı sanat eğitimi yönteminin uygulanması üzerine bir durum çalışması
A case study on the implementation of interdisciplinary art education method in pre-school period (5-6 aged group) art activities
  1. Tez No: 234921
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK GÖKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
İnsanın sosyalleşmeye başladığı en önemli aşama okul öncesi dönemdir. Bu dönemde alınan eğitim, insanın hayatı boyunca karşılaştığı olaylara ışık tutacak nitelikte olmalıdır. Bu eğitim basamaklarından biri de sanat eğitimidir.Okul öncesi dönem, çocuğun sanat eğitimi alarak onda var olan yaratıcılığın ve hayal gücünün geliştirilmesinin, şekillendirilmesinin ilk basamağıdır. Çocuğun zihinsel ve ruhsal gelişimini etkileyen plastik sanatlar eğitiminin 5?6 yaş grubunda yani okul öncesi dönemde verilmesi kadar bu eğitimin bir sistem içerisinde ilerlemesi de çok önemlidir. Çocuğun sanatsal gelişimini sadece uygulamayla sınırlandırılmamalı, bunu nasıl ve neden yapması gerektiği bilincini de ona kazandırılmalıdır. Bu anlamda sanat eğitiminde disiplinler arası yani çok alanlı sanat eğitimi yönteminin gerekliliği karşımıza çıkmaktadır.Bu çalışma, okul öncesi dönem sanat eğitiminde çok alanlı sanat eğitimi yönteminin çocuklarda görülen değişikliklerin tespitine dayalı bir durum çalışmasıdır. Çalışmada, çok alanlı sanat eğitimi yöntemiyle 5?6 yaş grubu çocukların sanatsal gelişimlerinin uygulamanın dışında sanat eserini görme, inceleyebilme, eser hakkında konuşma, sanatçıyı tanıma gibi özelliklerin de geliştirilmesi amaçlanmıştır.Nitel araştırma yöntemi kullanılarak hazırlanan bu çalışmada veriler, gözlem ve görüşme yöntemlerinin bir arada kullanılmasıyla elde edilmiştir. 12 erkek ve 9 kız öğrenciden oluşan Özel Gençlik İlköğretim Okulu anasınıfı öğrencileri üzerinde gözlem; uygulama sonunda sınıf öğretmeni ve anasınıfından bir öğrenciyle görüşme yapılmıştır.Renk, portre, suluboya tekniği, müze, mozaik yapımı, manzara resimleri, kıyafet tasarımı ve maske, afiş tasarımı, baskı tekniği, üç boyutlu ve figüratif çalışmalar konuları adı altında 12 derslik bir uygulama yapılmıştır. Bu uygulamalar, kısa süreli bilgi aktarımından sonra gerçekleştirilmiştir. Ders hakkında bilgi hazırlanan resimli çalışma kâğıtlarının slâyt yardımıyla öğrencilere gösterilmesiyle verilmiştir. Ders sonunda çoktan seçmeli testler, boşluk doldurma, eşleştirme gibi ölçme değerlendirme metotlar kullanılarak edinilen bilgi ve beceriler kontrol edilmiştir. Bilgi aktarımının etkili olması uygulama sonuçlarını istenilen düzeye taşımıştır. Elde edilen sonuçlara göre; sadece uygulama dışında duygu ve hissetmenin, görsel algılamanın, imgesel düşünmenin ve yorumlamanın eğitildiği sanatsal etkinlikler, çocuğun sanatsal gelişimini şekillendirmekte ve hızlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most important stage in which human beings started to become socialized is pre-school period. Education received in this period should be qualified enough to light the way for the events encountered throughout the life of human beings. One of these education stages is art education.Pre-school period is the first step of improving and forming the imagination and creativity which are existed within the child by means of art education. Systematic progress of this education is also as important as giving plastic art education which effects the mental and spiritual development of the child with 5-6 aged group-that is pre-school period. Artistic development of the child should not be restricted only with practice; we should raise the consciousness of how and why it must be done as well. In this sense, we are faced with the necessity of interdisciplinary in other words multi-field art education (discipline based art education) method in art education.This study is a case study based on the determination of the changes on children caused by interdisciplinary art education method in the period of pre-school art education. In this study, with the multi-field art education it is aimed to improve the children with 5-6 aged group the features such as recognizing, analyzing, speaking on the art work and identifying the artist except than the practice.The data in this study which was prepared by the use of qualitative research method was acquired by using the observation and interview methods together. 12 boy and 9 girl students in the nursery class of Private Gençlik Primary School were observed and at the end of the application an interview with the class master and a nursery class student was done.A 12-hour course applied under the name of subjects such as color, portrait, watercolor technique, museum, mosaic assembly, landscape, costume design and mask, poster design, printing technique, three dimensional and figurative works. These applications were performed after a short-term information transfer. The information about the course was given showing illustrated working sheets to the students with the help of slides. At the end of the course the acquired knowledge and skills were checked by means of assessment and evaluation methods such as multiple-choice, gap-filling and matching tests. The efficiency of information transfer carried the application results to the intended level. According to the results, apart from the practice artistic activities where comment, imaginative thinking, visual perception, sense and sensations are treated form and accelerate the artistic development of the child.