Türk Hukukunda genel boşanma sebepleri
General causes of dicorveon under Turkish Law
  1. Tez No: 234933
  2. Yazar: ALİ İHSAN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Türk kanunlarına göre boşanma,yine kanun tarafından belirlenen boşanma nedenlerinden birine dayalı bir mahkeme kararı ile gerçekleşir.Türk Medeni Kanunu(Madde 162-165) ile bir taraftan boşanma için bircok spesifik neden belirlenirken,diğer taraftan genel boşanma nedeni olarak geçimsizlik Türk Medeni Kanununun 166'ıncı maddesi ile kabul edilmistir.Ülkemizde son on yılda başlatılan boşanma davaları istatistiksel olarak incelendiğinde toplam boşanma davalarının yüzde doksanının genel boşanma nedeni olan gecimsizliğe dayandığı gözlemlenir.Sonuç olarak,genel boşanma nedeninden sıklıkla faydalanıldığı gerceği boşanmanın gerekli olup olmadığı konusunda spesifik nedenlerin kapsamlı olarak araştırılmasını ihtiyaç kılmıstır.Bu araştırmada genel boşanma nedeni olarak geçimsizlik kavramı ve boşanma nedenlerinde önemli rol oynayan kusur unsuru gözden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Under Turkish law dicorve is possible by a court jugment based on one of the dicorve grounds laid down by law. Turkish Civil Code has laid down on the one hand several specific grounds for dicorve (Articles 162-165),and on the other hand,incompatibility as the general ground of dicorve has beeen prescribed by Article 166 of Türkish Civil Code . When the dicorve suits initiated in the last decade in our country are reviewed statistically, it would be observed that 90 % of total suits for dicorve had been based on the general ground of dicorve.Thus, the fact of benefiting freguently from the general ground of dicorve necessitatetes a through examination of the specific grounds if they are necessary for dicorve.In this research the concept of ıncompatıbılty as the general ground of dicorve and the effect of fault playing an important role regarding the grounds for dicorve have been examined .