The effects of Call on the achievement of 7th grade Efl learners at primary school
Bilgisayar destekli dil öğreniminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin başarılarına etkileri
- Tez No: 234934
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bilişim teknolojisindeki gelişmelerden dolayı eğitim-öğretim alanına da pek çok çalışma yön vermeye başlamıştır. Çağdaş bir yaklaşım olan Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimi, İngilizce Dil Öğretiminde çok önemli bir role sahip olan bu hızlı gelişmelerden biridir.Bu çalışmanın amacı, sınıf içi öğretime ek olarak bilgisayar destekli sunum materyali ile geleneksel öğretmen merkezli dil öğretimi arasında fark olup olmadığını belirleyerek Bilgisayar Destekli Dil Öğreniminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin başarılarına olan etkilerini araştırmaktır.Çalışma; 2007 ? 2008 öğretim yılında evrenini Konya il merkezinde bulunan ilköğretim okulları, örneklemini Cihanbeyli ilçesi Merkez Atatürk İlköğretim Okulunun 7. sınıf öğrencileri oluşturmak üzere 10 hafta boyunca uygulanmıştır. Araştırmaya iki grup katılmıştır. 7. sınıflar müfredat programına uyumlu olarak belirlenen hedef dil yapılarını, kontrol grubu geleneksel dil öğretim metotlarıyla öğrenirken, deney grubu aynı hedef dil yapılarını sınıf içi öğretime ek olarak bilgisayar destekli sunum materyali ile çalışmıştır. Çalışma için gerekli verileri elde etmek amacıyla güvenirlik katsayısı ? = 0, 8046 olarak hesaplanmış 40 sorudan oluşan çoktan seçmeli İngilizce başarı testi kullanılmıştır. Çalışma, ön test ? son test ve 8 hafta sonra uygulanan hatırlama testi ile bir deney ? bir kontrol deneme modeline göre yürütülmüştür. Başarı düzeyini belirlemek amacıyla uygulanan testlere ait veriler, SPSS paket programından yararlanılarak, bağımsız gruplar t-testi analiz modeliyle değerlendirilmiştir.Araştırma sonunda, İngilizce öğretiminde Bilgisayar Destekli Dil Öğreniminin etkili olduğu ve öğretmen merkezli geleneksel öğretim metotlarıyla karşılaştırılınca bilgisayar destekli sunum modelinin başarıyı önemli bir düzeyde (P < 0.005) artırdığı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the developments in information technology, many studies have been conducted in the field of education. As a contemporary approach, Computer Assisted Language Learning (CALL) is one of those rapid developments which have a vital role in English Language Teaching (ELT).The purpose of this study is to search the effects of Computer Assisted Language Learning (CALL) on the 7th grade EFL students? achievement in learning English at a primary school by determining whether there is difference between the use of computer assisted presentation material in addition to classroom teaching and traditional teacher centred language teaching.The study was applied during the 2007-2008 academic year and presented to 7th grade students in Konya Cihanbeyli Merkez Atatürk Primary School for 10 weeks. Two groups of students participated in this research. Adaptive with the 7th grade syllabus, the experimental group studied the target structures via computer assisted presentation material in addition to classroom teaching, while the control group studied the same target units with traditional methods. In order to gather the necessary data for the study, a multiple choice test was prepared and applied to determine the achievement level. The test was standardized with the reliability coefficient of ? = 0, 8046 and 40 questions were used respectively. This study was executed according to the pre-test, post-test and recall-test (after 8 weeks), one test and one control test model. The data results that belong to the tests are evaluated by independent group?s t-test analysis model of SPSS.At the end of this research it is stated that in teaching English, Computer Assisted Language Learning (CALL) is effective and computer assisted presentation model increases the achievement in a significant level (P < 0.005) when it?s compared with classical teacher-led traditional methods.