XIX. Yüzyıl İstanbul mutasavvıflarından Muhammed Murad Nakşibendî ve Hülâsatü'ş-Şürûh isimli mesnevî şerhinden ilk 1001 beytin tahlîli
From the sufis of 19. century in İstanbul; Muhammed Murad Naqsbandi and analiysis of the 1001 couplet from his annotation of mathnavi is called Hulâsatu Shurûh
- Tez No: 234944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
XIX. Yüzyılda yaşamış sûfilerden Muhammed Murad Nakşbendî, İstanbul Fatih'te yaşamıştır. Abdülhalim Naksibendî'nin oğlu olarak 1203'te dünyaya gelmiştir. . Mesnevi'ye Hülasatü'ş-şürûh adlı bir şerh yazmıştır. İstanbul Üniversitesi Türkçe Yazmalar bölümünde kayıtlı olan şerh 6 cilddir. Mesnevî'yi Ankaravî ile karşılaştırmalı olarak şerhetmiştir.
Özet (Çeviri)
From The Sufis of 19. Century in İstanbul; Muhammed Murad Naqsbandi And Analiysis of the 1001 Couplet From His Annotation of Mathnavi is Called Hulâsatu Shurûh. He is a sûfî who lived in 19. Century. He was born as son of shayh Abdulhalim en-Naqsbandi in Fatih at 1203/1788. He wrote a summary of his annotatier named Hülasatü'suruh. it is recorded in library of İstanbul Universty, Turkish Manuscripts Denotien as six volumes.