Türk işletme kültürünün gelişim süreci: Türk tipi yönetim ve Türkiye'ye özgü kurumsallaşma anlayışının tarihsel bir analizi
Development process of the Turkish culture of business: Turkish type management and a historical analysis of the understanding of institutionalization specific to Turkey
  1. Tez No: 234945
  2. Yazar: OĞUZHAN AYTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzdeki ekonomik gelişmelere paralel ülkelerdeki ekonomik aktörler kendi toplum özelliklerini, tarihsel özgün edinimlerini oluşturdukları örgütsel yapılarına da yansıtmışlardır. İşletme faaliyetlerini yürüten bireylerin mensubu oldukları milliyetin, coğrafyanın, kültürel çevrenin özelliklerini çalıştıkları kuruma taşımaları şüphesiz kaçınılmazdır. Anadolu coğrafyasının stratejik ve siyasi önemi neticesinde, Türklerin ve diğer halkların yaşam biçimleri pek çok etkene bağlı olarak yapısal bir dönüşüm süreci geçirmiştir. Anadolu Selçuklularıyla başlayıp Osmanlılarla kökleşen, Türkiye Cumhuriyeti ile geleceğe uzanan Türk organizasyon ruhu bu medeniyetlerden kalıtsal izler taşımaktadır. Türkiye coğrafyasının doğu ve batı kültürleri arasında kendine özgün dinamik bir sentez oluşu, yönetim kültürü açısından önemli bir potansiyel barındırmaktadır. Türkiye'de bu güne kadar işletmelerde toplumsal yapıya uygun bir örgüt ve yönetim kültürü oluşturulamamıştır. Burada yapılması gereken sahip olduğumuz tarihsel birikimle doğunun insani değerlerini, duygu ve hislerini, batının pratik mantığı ile sentezleyen yönetim davranışlarını ortaya koymaktır. Bu çalışmada Türk işletme kültürünün gelişim süreci, bu çerçeve dâhilinde Türk ticari organizasyonlarının örgüt yapıları, kendilerine özgü yönetim özellikleri ve kurumsallaşma eğilimleri kavramsallaştırılarak, günümüz özgün yönetim tipi ve kurumsallaşma eğilimi özellikleri dönemler itibariyle tarihsel bir analizle ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Economic actors in countries parallel to today?s economic developments reflected features of their society on their organizational structures which they constituted their historical acquisitions. Doubtlessly it is inevitable that persons who perform operating activities carry features of nation, geography and cultural environment in which they are connected with to the places of institutions where they work. As a result of strategic and political importance of Anatolian geography, life styles of Turks and other peoples had a structural transformation process depending on many factors. Turkish spirit of organization that started with the Anatolian Seljuk and took root with the Ottomans, and extended to future with Republic of Turkey bears hereditary traces from these civilizations. Turkish geography?s having its specific dynamic synthesis between eastern and western cultures has an important potential in respect of management culture. Any organization and management culture suitable to social structure could not be constituted at enterprises in Turkey until now. Here things to do is reveal management behaviors which synthesize practical logic of west with humanitarian values, senses and feelings of east through an historical background we have. In this study, it?ll be attempted to reveal today?s original management type and features of the tendency of institutionalization with a historical analysis from some periods by conceptualizing development process of the Turkish culture of business, and within this framework, the organizational structures of Turkish commercial organizations, their specific management types and tendency of institutionalization.