Necdet Yaşar'ın tanbur taksimlerinin makamsal ve teknik analizi
The makam and technical analysed of Necdet Yaşar's tanbur improvisations
- Tez No: 234952
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ÇAKIRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada ,Tanburi Cemil ekolünü Mesut Cemil aracılığıyla günümüze taşıyan , kendi tekniğiyle birleştirerek yeni bir tanbur tekniği ortaya koyan ve müzik çevrelerince önemli tanbur vitüozlerinden biri olarak kabul edilen Necdet Yaşar'ın Türk Müziği Devlet Konservatuvarlarının müfredatları içerisinde bulunan çeşitli makamlardaki taksimleri incelenmiştir. Öncelikle Necdet Yaşar'ın ulaşılabilirlikle sınırlı olan taksimleri notaya alınmış sonra notaya alınan taksimlerin makamsal ve teknik analizleri yapılmaya çalışılmıştır.Ulaşılabilen yirmiiki taksim giriş,ara ve geçiş taksimlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes Necdet Yaşar?s works, who has carried Tanburi Cemil?s ecole to our times through his son Mesut Cemil and has combined it with his own technique. Necdet Yaşar, who has been accepted as one of the most prominent Tanbur virtuoso of the music circle and whose curriculum of the tunes of the Turkish State Conservatory and the variety of improvisations in his works have been analysed. Initially, his accessable improvisations were first put into notes. And then, the improvised notes were technically analysed and scrutinized from the point of form. Accessible twenty-one improvisations consist of Introduction, Interval and Transition passages.