16. yüzyıl dîvan edebiyatı temsilcilerinden Fuzûlî ve Bâkî'de Dünya ve ölüm düşüncesi
The consideration of world and death in Fuzûlî and Bâkî whom are the represantatives of dîvan literature in the 16th century
- Tez No: 234953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamızın amacı her iki şairin dünya ve ölüm düşüncelerini ortaya koymaktır. Tezin ilk bölümünde Fuzûlî ve Bâkî'nin hayatları, eserleri, edebî kişilikleri, ortak ve farklı yönleri; ikinci bölümünde ise dünya görüşleri ve ölüm düşünceleri değerlendirildi. Fuzûlî, Türk edebiyatının en büyük şairi kabul edilir. Şiirlerinde aşk unsuru çoktur. Bâkî ise daha hayatta iken ?Sultânü'ş-Şuarâ? unvanını aldı. Türkiye Türkçesiyle yazmıştır. Onun şiirlerinde tabiat ve İstanbul sevgisi görülür.
Özet (Çeviri)
The aim of our studying is to explain both poets? thinkings about world and death. We appreciated their life, opus?, literary personalities, similarities and differences in the first part of thessis, and also we appreciated their thinkings about world and death in the second part. Fuzûlî is known as the biggest poet in Turkish Literature. Most of his poems have theme o love. Bâkî is called as ?Sultan of Poets? when he was alive. He used Turkey?s Turkish.We see love of nature and İstanbul in his poems.