İş sağlığı ve güvenliğinde işverenin yükümlülükleri
Employer's responsibilities in work health and safety
- Tez No: 234951
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HADİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İş sözleşmesi ile bir işi yapma borcu altına giren işçinin iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için işverenler işyerlerinde gerekeni yapıp bu hususta alınabilecek her türlü önlemi almakla yükümlüdür. İşverenlerin bu yükümlülüklerinin sınırı 4857 sayılı İş Yasası'na göre ?gereken her türlü önlemi almak? tır. Buna göre işverenler herhangi bir yasal düzenleme ile bağlı kalmadan iş hayatında değişen günün şartlarına uyan ve işin gerektirdiği her türlü tedbiri almak zorundadırlar.Çalışmamızda İş Hukuku'nun özellikle son zamanlarda büyük öneme kavuşan iş sağlığı ve güvenliği konusunda önce genel bilgi, iş sağlığı ve güvenliği kavramlarını ortaya çıkışı, gelişimi, yasallaşma süreci, ülkemizdeki yasal durum hakkında bilgi verilmiş, ardından işverenin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki yükümlülükler anlatılmış ve son olarak da işverenin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yükümlülüklerine aykırı hareketi halinde sorumluluğu yer almıştır.
Özet (Çeviri)
After the worker makes a work contract the morker?s work safety and work health must be ensured by employer and the employer must take all measures. According to Work Law number 4857 the employers responsibilities? limit is defined as ``take all the measures which are needed??. According to this law employers have to take all precautions as the conditions change regardles from legal changes.In our study we tried to explain work health and work safety which becomes so important lately. First we explain generally work health and safety, then first occurance of work health and safety and its development, law procedure for work health and safety, the legal status in our country, the employers responsibilities about work health and safety. In the last part of our study we explain the legal results when employers don?t take measurements which they have to take.