İlköğretim birinci kademe öğrencilerinin ana dil öğrenim problemleri ve sınıf iklimine etkisi: Türkçe konuşma problemi Şanlıurfa ili örneği
Mother tongue learning problems of the students in first part of the primary education and the effects on classroom environment: Turkish speaking problem in the sample of Şanlıurfa city
  1. Tez No: 234956
  2. Yazar: AHMET CAN ASRAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada İlköğretim birinci kademe öğrencilerinin anadil öğrenim problemlerini tespit edip, değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Tesadüfî (random) olarak seçilen ilköğretim okulu birinci sınıf öğretmenlerine ?anket? uygulanarak yapılan bir çalışmadır.Bununla beraber Öğretmenlere konu hakkındaki fikirlerini derinlemesine analiz edebilmek için yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Ankette yer alan ölçek maddeleri 4 grupta toplanmıştır. Bunlar; Öğrenci hazırbulunşluğu, Aile, Eğitim durumu ve sınıf iklimine ilişkin maddelerdir. Şanlıurfa ili merkez, ilçe ve köylerinde bulunan ilköğretim okullarındaki 434 öğretmen ile anket uygulanmış ve 50 öğretmen ile görüşme yapılmıştır.Elde edilen veriler SPSS programıyla incelenmiş ve şu bulgular öne çıkmıştır: ?Köyde görev yapan öğretmenler? görev yeri değişkenin de, ?Birleştirilmiş sınıf okutulan öğretmenler? sınıf değişkenin de, ?1-10? yıl kıdem değişkenin de, ?Arapça? öğrencinin okul öncesi sahip olduğu diğer dil değişkenin de, ?sınıf öğretmenliği programı? mezuniyet değişkeninde bu grupların istatistiksel olarak diğer gruplardan farklı olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte öğretmenlerin Türkçe konuşma problemini çözmeye yönelik görev sürelerince herhangi bir hizmet içi eğitim almadıkları, kendilerini bu konuda eksik hissettikleri görüşüne ulaşılmıştır.Anadil öğrenim probleminin yaşandığı bölgelerde kardeş sayısının fazla olması, öğrencilerin mevsimlik tarım işçisi olarak çalışması, Türkçe öğrenim problemlerini çözmeye yönelik telafi ya da yetiştirici eğitim uygulamalarının uygulanmayışı, öğretmenlerin elinde Türkçe konuşma becerisini geliştirmeye yönelik ek klavuz kitapların olmayışı ve yeterli materyale sahip olunmaması öğretmenlerin ifade ettiği diğer olumsuzluklar olarak tespit edilmiştir.Araştırmada elde edilen bütün veriler ilişkilendirilerek değerlendirildiğin de bu problemlerin analizi kolaylaşmış ve çözüme katkı getirecek sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to determine and then evaluate the mother tongue learning problems faced by students at 1-5 grades in the primary schools. It is a study performed by applying ?poll?to first grade class teachers in primary schools.However, a semi-built interview form was applied to analyse the teachers? opinions about the subject in detail. Criterion items in the questionnaire are categorized in four groups. These are the items related with students? readiness, Family, Education position and class conditions. 434 teachers from Central Şanlıurfa, its towns and villages are included in this questionnaire and 50 of them were interviewed.The findings were examined through SPSS program and these ones preceded: ?Teachers who teach in the villages? are in the work place variable, ?Teachers who teach unite d classes? are in class variable, ?Arabic? is in the other language variable which student has in the pre-school,? Classroom Teaching? is in the graduation variable and these groups appeared to be statically different from other groups. However, there has been a consensus that teachers weren?t educated in any In-Service training while they struggle to solve the problems in Turkish speaking and they feel themselves inadequate in this subject.High numbers of children in the families in the regions having mother tongue education problems, students? being seasonal agriculture workers, situation that there exist not any educational applications to solve the problems faced in Turkish language education were all noted as the other negative conditions expressed by teachers .When all the datum are evaluated by relating them with one another, to analyse these problems became easier and