Metil kolantren ve fenobarbital ile karaciğer mikrozomal aril hidrokarbon hidroksilaz enziminin indüksiyonu
- Tez No: 23496
- Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN GÖZÜKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada, karsinojenik (fC) ve karşinjenik olnıayan (PB) bazı bileşiklerin rat karaciğeri tideki mikrozomal enzim sentezi üzerine olan etkileri araştırılırmıştır. Bu tezin birinci bölümünde biyotransformasyon yapan enzimlerin yerleştikleri dokular ve karaciğerde mikrozomal ve mikrozomal olmayan enzimlerin mdüks iyonundan örnekler verilmiştir, ikinci bölüm deneysel çalışmayı, üçüncü bölüm ise sonuç ve tartışma kısmını içermektedir. Çalışmaların sonunda; karsinojenik oları MC ve karsinojenik olmayan PB bileşiklerinin rat karaciğerindeki mikrozonomi enzim aktı vitesine olan etkileri konusunda dikkate değer Ve toori ilsi paralel lik gösteren sonuçlar elde edilmiştir. Mikrozom izolasyonu ultrasantrifüj ve doku homojenizatörü ile sitokrom P-450 analizleri belli dalga boylarında tarama. yapabilen spektrofotometre ile, enzim aktivite tayinleri ise modern bir tluorpsansspektrofotometre ile başarılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this work the effects of some carcinogenic and noncarcinogenie compounds on the microsomal enzyme synthesis in rat liver are investigated. In the first part, of this thesis par ticuJarly t i s s Lies which contain enzymes that induce biotransformation-, oxidation reactions caused by microsomal arid nonmicrosoma] enzymes in I i vet are described and examples of microsomal en?yme induction are given. The second part comprises the experimental work and the third part is devoted to results and discussion. Results that, are Significant and consistent with the theory obtained for the effect oi carcinogenic MC and of noncarcinogenie on microsomal enzyme activity in rat liver. Microsome isolations,-jre performed by the use of an ullracerttrifuge and a tissue hornogern 2atoi, cytochrome P-4B0 analyses are made by a scanning spectrophotometer and analyses of Hiv/me activities ere realised with modern f luoreoenoespectrophotoinefer.