Üniversite öğrencilerinin akılcı olmayan inançları ve karar verme stillerinin incelenmesi
Analysing the irrational beliefs and decision making styles of university students
  1. Tez No: 234964
  2. Yazar: ÖZDEN CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin karar vermede özsaygı ve karar verme stillerinin akılcı olmayan inançlar ve cinsiyet açısından anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığı ve akılcı olmayan inançlar ile karar verme stilleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın genel evrenini, Selçuk Üniversitesi' nin farklı fakültelerinde öğrenim görmekte olan 1.,2.,3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma evreni Eğitim Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve Teknik Eğitim Fakültesi olarak belirlenmiştir. Araştırma örneklemi bu fakültelerin çeşitli bölümlerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerden tesadüfi küme örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma örneklemi toplam 750 öğrenciden oluşmaktadır.Araştırmada; Türküm (2003) tarafından geliştirilen Akılcı Olmayan İnanç Ölçeği, Deniz (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan Melbourne Karar Verme Ölçeği kullanılmıştır.Verilerin analizinde t testi ve Pearson momentler çarpımı korelasyonu kullanılmıştır. Tüm veriler 0.05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir.Araştırmadan elde edilen bulgular kısaca şöyle özetlenebilir:-Araştırma bulguları karar vermede özsaygı, dikkatli, kaçıngan ve erteleyici karar verme stili düzeylerinin cinsiyete göre farklılaşmadığı ancak öğrencilerin panik karar verme stili düzeyleri arasında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olduğunu göstermektedir. Araştırma bulgusuna göre, kız öğrencilerin panik karar verme düzeyleri erkek öğrencilere göre daha yüksek bulunmuştur.-Akılcı olmayan inançlar ile özsaygı karar verme stili arasında negatif yönde, dikkatli, kaçıngan, erteleyici ve panik karar verme stili arasında da pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.-Akılcı olmayan inanç ölçeği puanları ortalamanın altında yani akılcı olmayan inanç ölçeği puanları düşük olan öğrencilerin karar verme ölçeği erteleyici, panik ve kaçıngan alt boyutlarında negatif yönde anlamlı bir ilişki; özsaygı alt boyutunda pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuş, dikkatli alt boyutunda anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,university students? self-esteem in decision making and decision making styles have been searched in order to see whether there is a significant differentiation among them according to irrational beliefs and sex, and also the relation between irrational beliefs and decision making styles have been searched. The general scope of study is the students of Selcuk University who are in 1st , 2nd, 3rd and 4th grades. The labor scope of study contains the students from Faculty of Education, Faculty of Vocational Education, Faculty of Science and Literature and Faculty of Technical Education. The sample of study was chosen from these mentioned faculties? students by using random sampling method. The study sample contains 750 students.In this research, Irrational Belief Scale developed by Türküm (2003), Melbourne Decision Making Scale translated into Turkish by Deniz (2004) was used.t-Test and Pearson Product-Moment Correlation Coefficients are used to analyze data. The significance levels is determined to be 0.05.The findings of the study can be summarized as following;- The study shows that self-esteem, vigilance, buckpassing and procrastinating styles in decision making are not differentiated in accordance with students? sex; however students? hypervigilance style level in decision making shows a significant difference in accordance with their sex. According to data, it has been found that female students? hypervigilance decision making styles are higher than male students?.- The negative significant relation has been found between irrational beliefs and self-esteem in decision making; however, positive significant relation has been found between irrational beliefs and vigilance, buckpassing, procrastinating and hypervigilance in decision making style.- The negative significant relation has been found between the sub-scales of procrastinating, hypervigilance and buckpassing in decision making and irrational belief scale points of students?, having lower point from average; the positive significant relation has been found between the same students? irrational belief scale points and sub-scale of self-esteem in decision making, at the same time any significant relation in sub-scale of vigilance can not be found.