Mindfulness ve ACT temelli romantik ilişki becerilerini bireysel güçlendirme programı'nın üniversite öğrencilerinin bilinçli farkındalık düzeyleri, duygu regülasyonu ve ilişkide karar verme becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of mindfulness and ACT-based personal reinforcement of romantic relationship skills program on mindfulness levels, emotion regulation and relationship decision-making skills of university students
- Tez No: 850726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmada 'Mindfulness ve ACT Temelli Romantik İlişki Becerilerini Bireysel Güçlendirme Programı (MARİP)'nın üniversite öğrencilerinin bilinçli farkındalık, duygu regülasyonu ve illişkide karar verme becerileri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Öntest-Sontest Kontrol Gruplu Model ile çalışılmış, gerçek deneysel desen kullanılmıştır. Sosyal medya duyuruları yapılmış, SCL-90-R Belirti Tarama Listesi ile Beden Bağlantı Ölçeği kullanılarak katılımcılar belirlenmiş, ön görüşme ile bilgilendirme yapılmıştır. Deney grubu 20, kontrol grubu 20 kişiden oluşturulmuş, seçkisiz atama yöntemi kullanılmıştır. MARİP 8 oturum şeklinde yapılandırılmış ve deney grubuna haftada 2 oturum şeklinde, çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Araştırmada Beş Boyutlu Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BBFÖ), Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DERS), Kişilerarası Bilinçli Farkındalık Ölçeği (KİBFÖ-TR), İlişkide Karar Verme Ölçeği veri toplama amacıyla kullanılmış; Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği deney grubu katılımcılarına kazanımları desteklemek amacıyla sunulmuş, yanıtlar toplanmamıştır. Ölçekleri tamamlayan 28 kadından (deney grubu:14 ve kontrol grubu:14) edinilen verilere göre deney grubunun ön ve son testleri arasındaki değişim şöyledir: KİBFÖ-TR puanlarının değişimi anlamlı değildir; İlişkide Karar Verme Ölçeği toplam puanı, alt ölçek puanları müdahale sonrasında artmıştır; DERS toplam puanında, Açıklık ve Farkındalık alt faktörlerinde azalma; BBFÖ toplam puanında, Gözlemleme, Tanımlama ve İçsel Deneyimlere Tepkisizlik alt faktörlerinde artma bulgulanmıştır. Kontrol grubu ile deney grubu son testleri karşılaştırıldığında; Deney grubunda KİBFÖ-TR toplam puanı, Anda Kalma alt ölçeği; İlişkide Karar Verme Ölçeği toplam puanı ile tüm alt ölçek puanlarının yükseldiği; DERS toplam puanı, Açıklık, Farkındalık, Kabul Etmeme, Strateji ve Amaçlar alt ölçek puanlarının azaldığı; BBFÖ toplam puanı, Gözlemleme, Farkındalıkla Davranma ve İçsel Deneyimlere Tepkisizlik puanlarının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study explores the impact of the 'Mindfulness and ACT-Based Romantic Relationship Skills Empowerment Program (MARIP)' on university students' mindfulness, emotion regulation, and relationship decision-making skills. The research utilized a pretest-posttest control group design within a randomized true experimental research model. Participants were recruited through social media announcements and the Symptom Checklist-90-R (SCL-90-R) and The Scale of Body Connection were employed during the preselection process and individual preliminary interviews were done. Twenty individuals each were randomly assigned to the experimental and control groups. MARIP consisted of 8 online sessions, delivered twice weekly to the experimental group. The Five Facet Mindfulness Questionnaire (FFMQ), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Interpersonal Mindfulness Scale-TR (IMS-TR), and Relationship Deciding Scale were employed for data collection. The Irrational Romantic Relationship Beliefs Inventory supported session goals, with participants' responses were not collected. Analysis of data from 28 women (experimental group: 14, control group: 14) revealed changes between pre and post-tests in the experimental group: IMS-TR scores showed no statistically significant changes; the Relationship Decision-Making Scale total and all subscales increased; DERS total score and Clarity and Awareness subscales decreased; FFMQ total score and Observing, Describing, and Non-Reactivity subscales increased post-intervention. Comparisons of posttests in the experimental and control groups indicated that IMS-TR total score and the Being in the Moment subscale; Relationship Deciding Scale total score, and all subscales increased. DERS total score, Clarity, Awareness, Non-Acceptance, Strategy, and Goal subscales decreased; FFMQ total score and scores in Observing, Acting with Awareness, and Non-Reactivity to Inner Experience increased.