Türk sinemasında köylü-kentli karşılaşması; örnek ?Hakkari'de Bir Mevsim? ve ?Uzak? filmleri
Encounters of rural and urban in Turkish cinema, film examples: 'A Season in Hakkari' and 'Away'
- Tez No: 234989
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL SERARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türkiye, 1950'lerden itibaren hızlı bir kentleşme süreci içine girmiştir. Bu durum köy ve kent arasındaki farklılığın belirginleşmesine sebep olmuştur. Köy-kent arasındaki bu farklılıklar da köylü-kentli kimliğinin kendilerine özgü varoluşlarına kaynaklık etmektedir.Özellikle köyden kente göç ile başlayan köylü-kentli karşılaşması, birçok yönetmenin dikkatini çekmiş ve Türk sinemasında çok sayıdaki filmin temasını oluşturmuştur. Kimi zaman trajik, kimi zaman da traji-komik olayların beyaz perdeye yansıtıldığı köylü-kentli karşılaşmaları, köy-kent arasında farklılıklar sürdükçe varolmaya devam edecektir.Bu tezde sözü edilen köylü-kentli karşılaşmalarının Türk sinemasının temel konularından biri olduğu savunulacaktır. Bu tezi desteklemek üzere köy-kent olgusu, köy-kent farklılığı, köyden kente göçün nedenleri ve etkileri, bu sürecin yarattığı durum eleştirel gözle değerlendirilecek, Türk sinemasındaki köylü-kentli karşılaşmaları seçilen filmlerle birlikte incelemeye tabi tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
Encounters of Rural and Urban in Turkish Cinema, Film Examples:“A Season in Hakkari”and“Away”Turkey has been in a course of fastened urbanization since 1950s. This process has punctuated the difference between rural and urban. Rural-urban difference mentioned above, has been a source of identity difference between these two existence modes.Encounters of rural and urban people, which usually is a result of rural people?s immigration to city, interested many director and constituted itself as a main theme in Turkish cinema. Rural-urban encounter, which is projected to the white screen in tragic and sometimes tragy-comic context , will exist in cinema as long as rural-urban difference exists.In this thesis the argument will be that, rural-urban encounter is one of the most fundamental themes in Turkish cinema. To support this argument, a critical approach will be leaded on rural-urban phenomenon, difference between rural and urban, reasons and effects of immigration from countryside to cities and the results of this process; rural-urban encounter will be analysed with the examplary films which are thought to represent this encounter?s tension the most.