Ground improvement by vibro-compaction and vibro-replacement
Titreşimli derin sıkıştırma ve titreşimli kolon dolgu metotları ile zemin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 23499
  2. Yazar: ABİDİN MENGÜÇ ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. UFUK ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZ TİTREŞİMLİ DERİN SIKIŞTIRMA VE TİTREŞİMLİ KOLON DOLGU METODLARI İLE ZEMİN İYİLEŞTİRMESİ ÜNVER, Abidin Mengüç Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. M. Ufuk ERGUN Temmuz. 1992, 118 sayfa 1987 ve 1990 yılları arasında Türkiye'de iki tane betonarme tahıl silosu iyileştirilmiş zemin üzerine inşa edilmiştir. Bandırma silosu için seçilen metod titreşimli derin sıkıştırma olmuş, iskenderun silosu için ise hem titreşimli derin sıkıştırma hem de titreşimli kolon dolgu (taş kolonlar) metodları kullanılmıştır. Bu çalışmada adı geçen projelerin saha deney verileri değerlendirilmiştir. İlk kısımda. metodlarm tasarım yolları ve yapım yöntemleri açıklanmıştır. İki proje için de sıvılaşma kriteri tasarım aşamasında göz önüne alınması gereken önde gelen kriter olduğu için, ikinci kısımda sıvılaşma olayı üzerinde çalışılmıştır. Sıvılaşma potansiyelini tayin etmede kullanılan ve hem standart penetrasyon hem de statik koni deneyini esas alan metodlar özetlenmiştir, iki projede de sahada kullanılan başlıca deney statik koni deneyi olduğu için. sıvılaşma ve oturma analizleribu deneve dayanmıştır. Son yıllarda yayınlanan sıvılaşma kriterleri arasındaki en muhafazakar yaklaşım olan Robertson ve Campanella (1985) metodu iki proie için de uygulanmıştır. Sonuçlar değerlendirilmiştir. Siloların ilk yükleme sırasındaki oturma değerleri okunmuştur. Okunan bu oturma değerleri ile hesaplanan değerler karşılaştırılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Titreşimli derin sıkıştırma metodunda izafi sıkılık ile sıkıştırma merkez aralığı arasındaki ilişkiyi gösteren amprik abaklar üzerinde çalışılmış ve literatürde yayınlanan bazı proie verileri ile Bandırma proiesi verileri birleştirilerek daha makûl bir yaklaşım önerilmiştir. İskenderun projesinde taş kolonların oturmalarını tahmin etmek için bazı amprik ve yarı-amprik metodlar kullanılmıştır. Hesaplanan ve gerçek okunan oturmalar karşılaştırılmış, sonuçlar değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Zemin İyileştirmesi, Titreşimli Derin Sıkıştırma. Titreşimli Kolon Dolgu, Taş Kolonlar. Sıvılaşma, Oturma. Tahıl Siloları Bilim Dalı Sayısal Kodu.- 624.01.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GROUND IMPROVEMENT BY VIBRO-COMPACTION AND V I BRO- REPLACEMENT ÜNVER, Abidin Mengüç M.S. in Civil Engineering Supervisor: Assoc. Prof.Dr.M.Ufuk ERGUN July, 1992, 118 pages Two reinforced concrete grain silos were constructed on improved ground between 1987-1990 in Turkey. Vibro-compaction was the method selected for the Bandirma silo, both vibro-compaction and vibro-replacement methods (stone columns) were used at the iskenderun site. The field data of these projects are evaluated in this investigation. The design guidelines and the construction procedures of the methods are explained in the first part. Liquefaction phenomenon is studied in the second part since the liquefaction criterion has been the primary consideration in the projects. Both standard penetration and cone penetration test-based methods are reviewed for the determination of liquefaction potential. Since the main tool was the cone penetration test in field studies for both projects. 1X1liquefaction and settlement analyses are based on this test. Robertson and Campanella (1985) approach which is the most conservative liquefaction criterion among the recently published methods has been applied in both projects. The results are discussed. The settlements of the silos were measured during the initial loading. The measured and the calculated settlements are compared, and the results are discussed. Several empirical charts showing the relationship between the relative density and spacing of compaction centers in vibro-compaction method are studied. A more reasonable relationship is proposed by combining the data of several case histories from the literature and Bandirraa data. Several empirical or semi-empirical charts are used to estimate the settlements of stone columns in iskenderun project. The calculated and the measured settlements are compared, and the results are discussed. Keywords : Ground Improvement. Vibro-compaction, Vibro-replacement. Stone columns, Liquefaction. Settlement, Grain Silos Science Code.- 624.01.01 xv