Hanefî ve Ca'ferî mezhepleriyle mukayeseli olarak Afgan Hukukunda evliliğin sona ermesi
Marriage termination in Afghan Law with comparison to the Hanafi and Ja?fari schools
  1. Tez No: 234994
  2. Yazar: HAMİDULLAH QEYAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada aile hukukunun tamamını değil de onun önemli bir bölümünü teşkil eden talak yani evliliğin sona ermesi konusu ve bundan doğan neticeler incelendi. Çalışmanın muhtevasını, bir giriş ve iki bölüm oluşturmaktadır. Birinci bölümde evliliğin sona erme şekilleri Afgan hukuku esas alınarak, Hanefî ve Ca'ferî mezhepleriyle mukayeseli olarak mütalaa edilmiştir. İkinci bölümde ise, evliliğin sona ermesinden doğan neticeler aynı metot ile ele alınmıştır. Kısa bir değerlendirme yani sonuç ile çalışma tamamlanmıştır.Afgan hukuku, genel manada Hanefî mezhebine dayandığı için evliliğin sona ermesi ile ilgili hükümlerde ekseriyetle bu mezhebin müfta bih olan görüşlerine uymuştur. Bazen de Kanun'da Hanefî mezhebi içerisindeki çoğunluğun değil de azınlığın görüşü benimsenmiştir. Zaman zaman tamamen Hanefî mezhebinin görüşünün dışına çıkarak ilgili konuda daha esnek olan Mâlikî mezhebinin görüşlerine yer vermiş ve hükmü de ona göre koymuştur. Bazı durumlarda Hanbelî mezhebinin görüşünü benimseyerek düzenlemeyi ona göre yapmıştır. Bazı durumlarda da bu mezheplerin de dışına çıkarak o topraklarda yaşayan insanların problemlerini göz önünde bulundurarak orijinal bir içtihat de ortaya koymuştur. Araştırmamızın dar çerçevesi ile kayıtlı olarak şunu da belirtelim ki, Afgan Medenî Kanunu, Ca'ferî mezhebinden istifade etmemiş ve onun herhangi bir hükmünü kanun maddesi haline getirmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, we have studied marriage termination and its results in Afghan law with comparison to the Hanafi and Ja?fari schools.Our research consists of an introduction, two main chapters and a conclusion. In the first chapter, we have studied the types of marriage termination and in the second chapter we studied the results of marriage termination.The Afghan civil code is mainly based on the decisions of the Hanafi school. We see that regulations about marriage termination is also mainly based on Hanafi views. The Afghan civil code mentions in its first article that this law is mainly constituted according to the Hanafi Law. But we concluded that some of the judgments are according to other schools, especially the Maliki school. Also some articles are based on independent judgments (idjtihad) according to the needs of the Afghan people. We also concluded that the civil code did not issue any regulations based on the Ja?fari schools.