Tarihte Türk-Ermeni ilişkileri ve Ermeni soykırımı iddialarının Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecine etkileri
- Tez No: 234993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yüzyıllardır iç içe yaşayan Ermeni ve Türk halkı arasındaki ilişkilerde, Osmanlı devleti zayıflamaya başlayıp, hemen her konuda Avrupa'nın müdahalesine maruz kalınca, bir bozulma devri başlamıştır. Batılı ülkeler Osmanlı devleti'ni bölerek bölgesel çıkarlarına ulaşabilmek için Ermenileri Türk toplumundan koparmayı hedeflemişlerdir.Özellikle Avrupa'nın bazı büyük devletleri Ermenileri, Osmanlı yönetimi'ne karşı teşkilatlandırmışlardır. Böylece ülke içinde ve dışında teşkilatlanan ve silahlanan Ermeni komiteleri ile Ermeni kiliseleri'nin kışkırtıcı faaliyetleri sonucunda, Ermeni toplumu yavaş yavaş Türklerden uzaklaşmaya başlamış, devletin bekasının temini gereği göçe tabi tutulmuştur. Göç dolayısıyla da devletin elinde olmayan sebeplerden ötürüde kayıplar vermişlerdir. 1960'lı yılların ikinci yarısından itibaren, çeşitli ülkelerde yerleşik olan Ermeni grupların, Türkiye aleyhine başlattıkları karalama kampanyaları ile varlığını hissettiren sözde Ermeni sorunu, 1973'den sonra“Ermeni Terörizmi”ne dönüşmüştür.Bu tarihten itibaren Türkiye'ye yönelik Ermeni faaliyetleri, sözde Ermeni sorununun tüm dünyada tanıtılması, soykırımın tanınması, Türkiye'den tazminat alınması ve Türkiye'den toprak elde edilmesi aşamalarını içermektedir.Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri açısından değerlendirildiğinde, Ermeni meselesinin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde gündeme gelmesini ve sorunun süreç üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Birçok Avrupa ülkesi parlamentosunda `Ermeni soykırımı' kararları ya da kanunları kabul edilmiş, Avrupa Birliği kurumları da benzer yönde kararlar almışlardır. Birlik üyesi bazı devletler, bu konuda kendi iç politikalarındaki tutumlarıyla yetinmemekte, konuyu Avrupa Birliği düzlemine taşıyarak, sözde Ermeni soykırımını Türkiye'ye karsı birkoz olarak kullanmakta hatta sözde soykırımının kabulünü Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinin bir ön koşulu haline getirmeye çalışmaktadırlar. Bütün bunlara rağmen Türkiye süreçle ilgili kararlı tutumunu devam ettirirken, gerek Ermenistan gerekse AB içindeki diğer ülkelerle olan diyalogunu arttırarak devam ettirmektedir.ANAHTAR KELİMELERTarih, Savaş, Ermeni Meselesi, Tehcir, Soykırım, Terör, Diaspora, Dış Güçler, Avrupa Birliği, Diyalog, Strateji, Müzakere, Katılım
Özet (Çeviri)
As soon as the Ottoman Empire weaken and exposed the invention of European countiries, in the relationship between the Armenian and Turkish nations which has been lived together for centuries started a corruption period. Western countiries has targed to seperate Armenian from Turkish nations for reaching their regional benefit with dividing the Ottoman Empire.Especially some big countiries of Europe organized Armanian againts the Ottoman goverment. Thus, at the end of the Armenian committes that was organized and armed inside and outside of the country and Armenian churchs provactive activities, the Armenian nation started to fear slowly from Turks, forced to imigrate for not to collapse the state. Because of the reasons of not to be initiatives of state imigration, they give casualities. Armenian groups lived in various countiries so called Armenian genocide that feel the existance smear campaign againts Turkey since the second decade of 1960s, became ?Armenian Terrorism? after 1973.Since this date, Armenian activities againts Turkey consist of phase of gaining the soil, taking compensation from Turkey and recognizing so called Armenian genocide all the world.European Union relations are evaluated in terms of turkey, handles the effects of the Armenian issue towards Turkey?s European Union accession negotiations. Many parliaments of the European States and European Union organs have acquiesced `Armenian genocide? resolutions. Some of the European States carry out the issue to theEuropean Union arena as well as to their internal affairs and they put Turkey under pressure and force Turkey to accept the so-called genocide. They also want the acceptation of so-called Armenian genocide to become a pre-condition for Turkey?s accession. Despite all this process with Turkey is determined to continue our position, both in Armenia and other countries with the EU is continuing to increase the dialogue.KEYWORDSHistory, War, Armenian Issue, Migration, Genocide, Terror, Diaspora, External Forces, European Union, Dialogue, Strategy, Negotiations, Participation