Hurufat defterleri ışığında Seydişehir
The thesiswas preparing by using the hurufat, notebooks, Seydişehir
- Tez No: 235017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
İçerisinde barındırdığı milletleri uzun yıllar bir arada tutmayı başaran Osmanlı Devleti'nin uzun ömürlü olması sadece askeri nedenlerle açıklanamaz. Eğitim-öğretim alanında ve sosyal-kültürel alanda yapılan atılımlar da Osmanlı Devleti'nin uzun ömürlü olmasında etkili olmuştur. Osmanlı Devleti sosyal devlet anlayışında uygun olarak her yeri cami, mescit, han, hamam gibi sosyal tesislerle; mektep, zaviye, tekke, medrese gibi eğitim kurumlarıyla donatmıştır. Bu bir devlet politikası olmuştur. Bu politika gereğince de bu kurumlara zaman içerisinde görevliler atanmıştır. Atanan bu görevliler de kayıt altına alınmıştır. Bu kayıtlara Hurufat Defterleri ışığında ulaşılmaktadır.İncelenen 23 defterde Seydişehir'e ait kayıtlara ulaşılmıştır. Bu kayıtlar esas alınarak hazırlanan tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Seydişehir'in tarihçesi, ikinci bölümde; coğrafi durumu, üçüncü bölümde; kaza ve vakıf görevlileri, dördüncü bölümde; mabetler, beşinci bölümde; sosyal ve ticari yapılar, altıncı bölümde de eğitim kurumları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In one year long nations hosted manages to keep the longevity of the Ottoman state can not be explained by the only military reasons. Education, social and cultural attack also effective in relation to the longevity of the Ottoman state. Ottoman state pranks everywhere such a mosque, han, bath; school, monopolise. It was a public policy. The polict state requires that the institutions were appointed officials person. The officials person was chained.This copybooks reache by using hurufat notebook. This thesis prepared by using copybook and the thesis are include six part. The one part include story of Seydişehir, two part geographical situation, three part include foundations officials person, four part include the temple, the five part social and commercial buildings, six part education foundation