Somalili mültecilerin sosyo- kültürel ve dinî hayatları üzerine sosyolojik bir araştırma (Konya örneği)
A sociological research on socio-cultural and religious life of Somalia refugees (Konya case)
  1. Tez No: 235018
  2. Yazar: MEHEMT GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Araştırmamızın konusunu, Somali'den göç eden ve pek çok farklılıkları beraberinde taşıyan Somalili mültecilerin, Konya'ya gelmeden önceki sosyo-kültürel ve dinî hayatları ile Konya'ya geldikten sonraki sosyo-kültürel hayatlarını araştırmak olmuştur.Konu seçimindeki amacımız kıtaları farklı, ırkları farklı fakat dini açıdan bizimle pek çok ortak noktamız bulunan insanların yaşam tarzlarını, kültürlerini ve dinlerini tanımaktır. Ayrıca içinde yaşadığımız toplumun, farklılıkları kabul etme derecesini, farklılıkların sosyo-kültürel yaşama kattığı zenginlikleri ele almak ve incelemektir.Konya'da yaşayan Somalili 25 aileyi ele alarak bu aileleri bir küme kabul ettik. Her ailenin 15 yaş üzeri ferdine bir numara vererek oluşturmuş olduğumuz kutu içinden, kura çekmek suretiyle anket yapacağımız kişileri tespit ettik. Bu kişilerin evine giderek veya ?Somali Kampı? diye bilinen yerde kendileriyle buluşarak anket uyguladık.Göç eden Somalili mültecilerin Konya hayatlarında ciddi bir takım değişiklikler meydana gelmiştir. En barız değişiklik kıyafetlerinde görülmektedir. Müslüman olan Somaliler mülteciler dinleri hariç, birçok konuda uyum sorunu yaşamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Our research base consists of searching and comparing the socio-cultural and religious life of Somalia refugees before they migrated to Konya and after they migrated to Konya and brought many differences with them.Our aim to choose this theme is to know the lifestyle,culture and religion of these people whose continent and race are different than ours but who have many common points in terms of religion with us. And also to discuss and analyse our society?s acceptance level of these differences and the richness which these differences added to socio-cultural life.We dealt with 25 Somalia families who are living in Konya and regarded them as a cluster. We numbered each member of families who are over 15 and put these numbers in a box and determined the people whom we conducted the poll by drawing of lots from the box. We conducted the poll either by visiting them at their homes or meeting them in the camp called `Somalia Camp?.Substantial changes are occured in the lives of these Somalia people who migrated to Konya. One of the main changes is their clothing style. Muslim Somalia refugees have adaptation problems on many issues except religion.