Gülten Dayıoğlu'nun romanlarında çocuklar
The children in the novels of Gülten Dayıoğlu
  1. Tez No: 235016
  2. Yazar: FEYZA ÖNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
?Gülten Dayıoğlu'nun Romanlarında Çocuklar?adlı yüksek lisans tezinde,yazarın ?9-14?yaş düzeyi için yazılmış çocuk romanları çocuk karakterler çerçevesinde incelenmiştir.Çalışmada;romanın özeti ve ana çocuk karakterin romanda çizilişi irdelenmiştir.Yazarın,bu karakterler çerçevesinde özellikle üzerinde durduğu,vermek istediği iletiler bağlamında çıkarımlar amaçlanmıştır.Dayıoğlu'nun ilk çocuk romanı ?Fadiş?ten ?Ganga?ya romanlarında değişen konu ve karakter yelpazesi dikkati çeker.İlk romanlarında yer alan konu ve karakterler yazıldığı dönemin etkisiyle gerçekçi-dramatik bir kurguyla biçimlenir. ?Fadiş ,Dört Kardeştiler,Suna'nın Serçeleri,Yurdumu Özledim,Ben Büyüyünce? romanları bu şekilde değerlendirilebilir.Fakat ?Dünya Çocukların Olsa? romanıyla konuda ve kurguda bilim-kurgu ve fantastik öğeler belirginleşir.Sonraki romanlarda da farklı ağırlıkta devam eden türde çocuk karakterler de buna paralel olarak olağanüstü yapıdadırlar.Çocuk karakterlerin,romanda yer alışının incelenmesi ve değerlendirilmesi sonucunda,ilk romanlardaki çocuklar toplumsal hayatın getirisi sorunların altında dolayısıyla ezilerek başkalarının öngördüğü bir hayatı yaşarken; değişen türde romanlar ile bu çocuklar büyük kitleleri arkasından sürükleyen, çevresine duyarlı ,çalışkan,bilgiye hızla erişen olağanüstü yetenekli çocuklara dönüşerek yaşıtlarına yol açıcı olur.
Özet (Çeviri)
In her graduate thesis“Children in the Novels of Gülten Dayıoğlu”the author treats characters in children's novels written for an audience aged between 9-14. The work researches the novel's summary and the main mother-child characters as described in the novel; especially the aim of extraction within the framework of these characters the writer stands on -in the context of the message she wants to give.The most outstanding point in the first children novel of Dayıoğlu,'From Fadiş to Ganga', is the change in the novel and the character range of the issues noted in the subject and characters.The first novel is in the field of dramatic fiction written with realistic-dramatic effects taken from the history's term. The novels 'Fadiş', 'They've Been Four Sisters/Brothers', 'Suna's Serçe', 'I Missed My Home', 'When I Grow Up' can be interpreted in this way.But in the novel“If the World Would Belong to the Children”science-fiction and fantasy elements are strong. Parallel to this structure, in her ongoing novels child characters with different types of intensities still are extraordinary.The research and evaluation of the children's characters locations within the novels will show the same aged children new perspectives,as the first novel brings up the issue of living a crushing life under others prediction when it comes to the kids social life; with the changing types of novels these children become followed by a huge audience due to their environmental sensitivity, hardworking and having quickly access to information abilities, being simply extraordinary talented.