Kimlik politikası, milliyetçilik,etnisite bağlamında Avrupa'daki ayrılıkçı hareketler ve Avrupa Birliğine olan etkileri
Seperatist movements in europe in the context of identity politics, nationalism, ethnicity and the effects to Europe Union
- Tez No: 235022
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ulus-devletlerdeki potansiyel ve fiilî etnik çatışmalar Uluslararası İlişkiler (Uİ) disiplininin temel konuları arasındadır. Bugünün siyasî haritasında etnik azınlıklar ve ilgili mücadeleler devletler arasındaki en önemli sorunlardan birisini oluşturmaktadır. Uluslararası hukuk ise, teorik olarak, etnik anlaşmazlıkların devletler arasında savaşa neden olmasını önlemek ve etnik azınlıkların korunması için devletlerin bu temeldeki haklara saygı göstermesini beklemektedir. Milliyetçiliğin son yıllardaki tepkisel yükselişi, Avrupa kimliği oluşturma çabalarını zora sokmuştur. Bunun ötesinde, ulus-devletin hem Avrupa Birliği (AB) hem de ayrılıkçı hareketler karşısında zayıflaması, Avrupa'da aşırı sağın iktidarını kolaylaştırmıştır. Bu çalışmada ilk olarak, ayrılıkçı gruplara hareket imkânı sağlayan ?etnisite,? ?milliyetçilik? ve ?azınlık hakları? gibi kavramlar ışığında uluslararası hukuk alanındaki gelişmeler üzerinde durulmuştur. Daha sonra Avrupa'da Bask, Katalonya, Korsika ve Kuzey İrlanda'daki ayrılıkçı hareketler ile Belçika bunalımı ele alınarak mevcut siyasî koşullar değerlendirilmiştir. Son olarak, ayrılıkçı hareketlerin AB bütünleşme sürecine olan etkileri incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The potential and de facto ethnic conflicts in nation-states are among the main themes of the International Relations (IR) discipline. The ethnic minorities and related struggles comprise one of the most important inter-state problems in today?s political map. However, international law, theoretically, anticipates states to respect ethnic rights in order to prevent ethnic conflicts turn into wars and to protect ethnic minorities. The reactionary rise of nationalism in the recent years has put forming European identity to its trump. Moreover, the weakening of the nation-state vis-à-vis the European Union (EU) and the separatist movements has eased empowering of ultra-right. Firstly, this study deliberates the developments in the field of international law in the light of the concepts such as ?ethnicity,? ?nationalism? and ?minority rights? enabling separatist groups. Later, this research evaluates the current political conditions with reference to Basque, Corsica, Catalonia and the Belgian crisis. Last but not the least, this study examines the effects of the separatist movements on the EU integration process.