Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın kelami görüşleri
Opinions of Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır in the perspective of kalâm
  1. Tez No: 235037
  2. Yazar: MUHAMMET NECATİ BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN GÖLCÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kelam ilmi, bilindiği üzere dinin aslını oluşturan inanç esaslarını konu almaktadır. Dolayısıyla Allah Kelamı olan Kur'an-ı Kerim'de geçen itikad ve inançla ilgili ayetlerin yorumunu esas almaktadır. Kelâmın ana konularını ilahiyat, nübüvvet, ve sem'iyyat oluşturmaktadır.Bu çalışmada, yakın çağımızda yaşamış ve fikirleriyle bir çok alanda çok etkili olan Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın Kelâm ilmine ve Kelâmî problemlere yaklaşımları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Science of Allah?s Word, as known Kalam science, takes the basis of faith which is the actual form of the religion as its scope. Therefore it?s basis consist of the interpretation of verse of the Quran,Allah?s word, about creed and beliefs. Theology, being a prophet(nübüvvet) and sem?iyyat comprises the main topics of Kalam.In this study, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır?s approach to Kalam science and Kalâmî problems are discussed, because Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır lived close to this age and had very effective ideas in a lot of areas.