Kırgızistan vergi sistemi ve vergi sisteminde reformların gelişimi
Tax system of kyrgyzstan and development of reforms in tax system
- Tez No: 235038
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN SOYDAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
İncelediğim bu konuda bağımsızlık sonrası Kırgızistan'ın attığı ilk adımlardan bugüne kadar vergi sisteminde izlediği yol ve reformlar incelenmiştir.Tez çalışmamın birinci bölümünde vergi reformunun teorik boyutu dile getirilmektedir. Yani vergi reformu kavramı tanımlanmakta, vergi reformunun amacı ve araçları açıklanmakta ve geçiş ekonomilerine tabi olan vergi sisteminin özellikleri ve bu sistemde gerçekleştirilen reformlar açıklanmaktadır. İkinci bölümde ise Kırgızistan'ın vergi sisteminin genel yapısı ve özellikleri, bu sistemde 1991 yılında ülkemizin bağımsızlığını ilan etmesinden sonra yapılmış ve yapılmakta olan vergi reformları, bunların gelişimi, ilgili reformları gerçekleştirmede karşılaşılan sorunlar değerlendirilmeye alınmaktadır. Ayrıca vergi gelirlerinin dinamiği ve yapısı analiz edilerek vergi sisteminde reform yapılmasını gerektiren nedenler gerekçelendirilerek açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde bazı ülkelerle karşılaştırılarak nasıl bir vergi politikası uygulanması gerektiği, adım atmadan önce ne tür doğru yol seçilmesi gerektiği analiz edilmiştir. Tez çalışmamda belirtilen bilgiler ışığında Kırgızistan'ın vergi sistemindeki reformlarla ilgili öneri ve çözüm yolları dile getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research topic the methods and the reforms that Kyrgyzstan implemented from the first step till today after getting the indepence are examined.In the first section on my thesis study the theoretical side of the tax reform is expressed. That is to say, the concept of tax reform, the aims and instruments of tax reform, the specifications of tax system that belongs to transition economies and reforms that are carried out in such systems are interpreted.In the second section the general structure and characteristics of tax system of Kyrgyzstan and the reforms that are realized and ongoing reforms, progress of these reforms and the difficulties that come accross during the process since the declaration of indepence in 1991 are evaluated. In addition to these the reasons for making reforms in tax system are stated by providing justifications with making analysis of the dynamics and structure of tax incomes.In the third section the definition of the tax system that should applied takes place by comparing to some other tax systems of other countries. Also choosing the right way before making a movement is analyzed. Lastly the suggestions and algorithms for Kyrgyzstan?s tax reform are mentioned in the lights of informations that are expressed in my thesis.