Çanakkale' nin Yenice ilçesi evlerinde bulunan geleneksel Türk kadın kıyafetleri
Traditional Turkish women costumes which are available in the houses of Yenice county of Çanakkale
  1. Tez No: 235042
  2. Yazar: ESRA YAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞERİFE MIZRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Geleneksel giysilerimiz, geçmişteki giyim kültürümüzü tanıtan ve Türk kültürü içinde önemli bir yer teşkil eden giyim parçalarıdır. Giyim kültürümüzün örneklerini evde sandıklarda, müzelerde, antikacılarda bulmak mümkündür. Çanakkale Yenice ilçesinin geleneksel Türk kadın kıyafetlerine ulaşmak için evlerde bulunan sandıklar açılmış, Yenice kadınlarının el emeği, göz nuru ile ortaya çıkardığı giysiler incelenerek, yüzyıla yakın bir geçmiş belgelenmeye çalışılmıştır.Araştırmada, Çanakkale Yenice ilçesi evlerinde bulunan geleneksel Türk kadın kıyafetleri çeşitlerinden uzun gömlek, don, üçetek ve cepken örnekleri; malzeme, renk, kesim, dikim, süsleme tekniği ve süsleme konusu yönünden incelenerek, bu giysileri gün yüzüne çıkarmak ve giyim tarihine ışık tutacak kaynak oluşturarak, kültür mirasımıza sahip çıkmak amaçlanmıştır.Araştırmanın giriş bölümündeki literatür taramalarında; Yenice ilçesinin coğrafi durumuna, Yenice yöresi geleneksel Türk kadın giyimleri arasında yer alan, içe giyilenlerde don ve uzun gömlek, üste giyilenlerde cepken, üçetek ve ferace, başa giyilenlerde günlük ve özel gün baş giyimleri, ayağa giyilenler, tamamlayıcı aksesuarlarda çendil, çevre ve takı, özel gün giyimlerinde bindallı ve libade (yörede ilbade olarak bilinmektedir.) tanım ve özelliklerine yer verilmiştir.Verilerin toplanmasında, Yenice evleri sandıklarından yirmi yedi adet giysi örneği seçilmiştir. Bunlar; dokuz' ar adet uzun gömlek ve don, beş adet üçetek, dört adet cepkenden oluşmaktadır. Örnekler gözlem fişleri doğrultusunda malzeme, renk, kesim, dikim, süsleme tekniği ve süsleme konusu yönünden incelenerek tablolar oluşturulmuştur. Tablolardan yola çıkarak değerlendirmeler yapılmış ve sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our traditional costumes are the parts of the clothing which introduce our clothing culture in the past and compromising a significant place within the Turkish culture. It is possible to find the samples of our clothing culture in the chests in the houses, in the museums, and in the antique shops. The chests in the houses are opened so as to come at the traditional Turkish women costumes of the Yenice county of Çanakkale and a history of about a century has been tried to be documented by researching the costumes the women of Yenice women made with manual labor and eye-straining work.In this study, it is intended for claiming to be the owner of our cultur inheritance by researching samples of long shirt, pants, three-skirts and vests out of the traditional Turkish women costume varieties which are available in the houses of Yenice of Çanakkale in terms of material, color, cutting, sewing, decorating technique and decoration issue, bringing these costumes to light and making up a source to throw a light to the clothing history.In the literature reviews in the preface section of the Study take place the geographic position of the Yenice county and the definition and features of pants and long shirts which are underwear, vest, three-skirts and mantle which are worn outwear, daily and special worn head covers which are worn on the head, the ones worn on the foot, cendil, kerchief and jewelry with the complementary accessories, bindalli and libade (it is known as ilbade in the region) as the special occasion clothes.Twenty-seven pieces of costume samples have been selected from the chests of the Yenice houses in the collection of the data. They are consisted of pants and shirts of nine from each, five pieces of three-skirts, and four pieces of vests. The tables have been formed in accordance with samples observation form and examining in terms of material, color, cutting, decorating technique and decoration issues. The assessments have been made starting from the tables and the results have been achieved.