Örencik köyü (Çanakkale/Yenice) kuzeyindeki Pb- Zn-Cu epitermal cevherleşmelerin mineralojik ve kökensel incelemesi
Mineralogic and origin investigation of Pb- Zn-Cu epitermal mineralizations in the north of Örencik village (Çanakkale/Yenice)
- Tez No: 783347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAADDİN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışma alanı Çanakkale İli'nin güneyinde bulunan Yenice İlçesi'ne bağlı Örencik Köyü ve kuzey bölgesini kapsamaktadır. Çalışma kapsamında yörenin litolojik birimleri ayırtlanmış, alanda yer alan hidrotermal Cu-Pb-Zn içerikli kuvars damarları ve Sayanınbendi deresi boyunca döküntü şeklinde gözlenen manyetit parçaları hakkında yorumlamaya gidilmiştir. İnceleme alanının temelini Alt Triyas yaşlı Karakaya Karmaşığı oluşturmaktadır. Birim Oligo- Miyosen yaşlı Eybek Granitoyidi tarafından kesilmektedir. Granitoyid uyumsuz olarak Pliyosen çökelleri ile örtülmüştür. Sahadaki en genç birim Kuvarterner yaşlı alüvyondur. İnceleme alanında çeşitli lokasyonlarda yapılan çatlak ölçümlerine göre oluşturulan gül diyagramlarına göre, ağırlıklı olarak KD-GB doğrultu fay gelişimleri ile ilişkili gelişmiş çatlak sistemleri belirlenmiştir. Bunlar fay sistemlerine göre dik yönde, bazen enine, bazen boyuna ve/veya çapraz (verev) kırık/çatlak sitemleridir. Sahadaki etkin KD-GB yönlü kuvvetlere bağlı gelişmiş bu çatlak sistemlerinden dik yönde olanlara bağlı Sayanınbendi Deresi civarında hidrotermal cevherleşmeler gelişmiştir. Bu cevherleşmeler Eybek Granitoyidi ve Karakaya karmaşığının metamorfiklerinin kontağına yakın zonlarda gelişmişlerdir. Eybek Granitoyidi bünyesindeki cevherleşmeler epitermal damar tip cevherleşmelerdir. Belirlenen cevher minerali galenit, kalkopirit, sfalerit ve arjantittir. Yapılan petrografik analiz sonuçlarına göre kayaçların granit ve hornblendli granit olduğu, analiz sonuçlarının kökensel amaçlı olarak değerlendirildiğinde subalkali olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sahasında mostra veren Eybek Granitoyidinde yer yer hematitleşme ve limonitleşme gibi alterasyonlar gözlenmektedir. Mineralizasyonların ve kırık hatlarının mevcut olduğu alanlarda ise silisleşmeler ve killeşmeler mevcuttur. Alterasyonlar Sayanınbendi deresi ve Ilıca mevkisinde gözlenmekte olup, kırıklı-deforme alanlarda alterasyon yoğunluğu artmaktadır. Tez çalışması kapsamında gerçekleştirilen cevher mikroskobisi çalışmalarında manyetit, kalkopirit, galenit ve sfalerit cevher mineralleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area covers Örencik Village and the northern part of Yenice District, south of Çanakkale Province. Within the study scope, the area's lithological units were differentiated and interpretations about hydrothermal Cu-Pb-Zn containing quartz veins in the area and magnetite fragments observed as debris along the Sayanınbendi stream were performed. The Karakaya Complex of Lower Triassic age forms the study area's base and is cut by the Oligo-Miocene aged Eybek Granitoid. The granitoid is unconformably overlained by Pliocene sediments. Quaternary-aged alluvium is the area's youngest unit. Rose diagrams created from crack measurements taken from various locations in the study area shows vertical, transverse, longitudinal and diagonal crack systems developed as a result of NE-SW trending faults. Hydrothermal mineralizations have developed around Sayanibendi Stream connected to the crack systems developing vertically under the effect of the NE-SW directional forces. There is mineralization in areas close to the contact of the metamorphic units of the Eybek Granitoid and Karakaya complex. Mineralizations within Eybek Granitoid are epithermal vein-type. Galenite, chalcopyrite, argantite, sphalerite ore minerals are present. According to petrographic analysis, the rocks are granite and hornblende granite and also subalkaline in terms of origin evaluation. Hematitization and limonitization alterations are observed in the Eybek Granitoid outcroping in the study area. Silicification and clayification are present in areas where mineralizations and fractures are present. Alterations are observed in Sayanibendi stream and Ilica locality. Alteration density increases in fractured-deformed areas. Magnetite, chalcopyrite, galenite, sphalerite ore minerals were detected in the ore microscopy studies carried out.