Bayramiç ilçesi'nin nüfus coğrafyası
Population geography of Bayramiç
  1. Tez No: 145673
  2. Yazar: MÜESSER AKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELVER ÖZÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Demografi, Geography, Demography
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bayramiç, Marmara Bölgesi'nde Çanakkale İli'ne bağlı bir ilçedir. İlçe, Biga Yanmadası'nda, güneyden Edremit (Balıkesir) ile Ayvacık, batıdan Ezine, kuzeyden Çanakkale İl Merkezi ve Çan, doğudan Yenice ile sınırlandırılmıştır. İlçe Merkezi, Çanakkale İl Merkezi'nin 75 km güneydoğusunda ve denizden 70 m yükseltide yer alır. İlçe, M. Ö. 2000 yıllarına kadar inen yerleşim tarihine sahiptir. Bayramiç İlçesi'nde 2000 yılı itibari ile 76 köy yerleşmesi bulunmaktadır. Toplam alam 1275 km olan ilçede, 2000 Genel Nüfus Sayımı Sonuçlarına göre toplam nüfus 32314 tür. Bu sayıma göre toplam ilçe nüfusunun yaklaşık % 37 si (11988) ilçe merkezinde, % 63 ü (20326) köylerde yaşamaktadır. 1940 ve 2000 Nüfus Sayımlan karşılaştırıldığında, toplam nüfusta 2735 kişilik artış olduğu görülmektedir. Bunun yanında asıl dikkati çeken köylerden ilçe merkezine olan nüfus hareketleridir. 1940 sayım verilerine göre toplam nüfusun % 10 u ilçe merkezinde, % 90 ı köylerde yaşarken, 2000 sayım verilerine göre bu oran ilçe merkezi lehine önemli oranda artmıştır. 1940 yılında 23 olan nüfus yoğunluğu, 2000 de 25 kişidir. Geçen 60 yıllık periyotta nüfus yoğunluğu çok fazla değişmezken, nüfusun kır-kent dağılımında önemli değişiklik olmuştur. İlçe nüfusunun sayım yıllarına göre değişimi incelendiğinde, nüfus artışının düzenli olmadığı görülmektedir. İlçenin 1935 yılındaki nüfus artış hıza, Çanakkale İli ve Türkiye toplam nüfus artış hızından yüksek olduğu halde, 2000 yılında bu rakam bu değerlerin altına düşmüştür.11 İlçenin topografyasının nüfus dağılımını etkilediği görülmektedir. İlçenin bazı bölgelerinde kırsal yerleşme sayısı daha fazla ve nüfus daha yoğunken, bazı bölgelerde yerleşmeler daha az ve nüfus daha azdır. Bayramiç İlçesi, Türkiye'de 1950 li yıllardan sonra başlayan kırdan kente göçün tipik bir örneğini oluşturmaktadır. Bu göç günümüzde de devam etmekte olup, özellikle kuru tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan köylerde daha fazla görülmektedir. Bunun yanında İlçeden Çanakkale İl Merkezi'ne, diğer ilçelere ve komşu il merkezlerine de göçler yaşanmaktadır. Bu göçlerin en önemli nedeni daha iyi ekonomik şartlara sahip olma isteğidir. Bir diğer önemli neden olarak, ilçenin eğitim seviyesinin yüksek olması nedeniyle, eğitim amaçlı göçlerin yaşanması gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Bayramiç is a district of Çanakkale in Marmara Region. It is located in Biga Peninsula and surrounded by Edremit (Balıkesir) and Ayvacık from the south, Ezine from the west, Çanakkale and Çan from the north and Yenice from the east. Bayramiç is in 75 km southeast of Çanakkale and it is 70 m above the sea level. The district has a history which is going back to the 2000 B.C. There are 76 village settlements in the district. The total area is 1275 km2 and the total population is 32314 according to the 2000-Census. The data from this latest census show that 37 % of the population live in Bayramiç Center while 63 % of the population is living in the villages. When the 1940 and 2000-Censuses are compared, it is seen that the total population has increased 2735. However, it is noticable that there is a significant shift in population from the rural area to urban area. Whilst 10 % of the population were living in Bayramiç Center in 1940, this number has increased dramatically according to the results of 2000-Census. The population density, which was 23 in 1940, has changed to 25 in 2000. Whilst the population density has not changed much during this 60 years period, there has been a significant change in the rural and urban populations in the favor of urban population. It is seen that the change in population has not been regular when the data from the censuses are compared. Whilst the rate of increase in population of Bayramiç was higher than Çanakkale and Turkey in 1935, this number has been lower in 2000.IV It is noticable that the topography of the district affects the locations of the settlements and the population is concentrated in specific parts of the district. Bayramiç is a typical example of the migration from rural area to urban area in Turkey which has accelarated after 1950. This migration still continues and especially seen in the villages whose people depend on dry-agriculture and animal husbandry. Furthermore, population flow from the rural area of Bayramiç to Çanakkale Center and other neighboring cities should also been taken into consideration. Whilst the most important reason for this migration is the demand for better economical welfare, demand for a better education may be another reason