Avrupa Birliği ilerleme raporları ile PKK terör örgütünün kongre kararlarının karşılaştırılması ve Türkiye'ye yansımaları
The comparision of European Union's regular reports with congressional decisions of PKK terrorist organization and its reflections to Turkey
  1. Tez No: 235049
  2. Yazar: MURAT ORUÇ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERCAN ÇİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Avrupa Birliği (AB), 1993 yılında Kopenhag Kriterleri olarak bilinen üyelik kıstaslarını belirlemiştir. Yeni üye kabulü bu kriterlere göre yapılmaktadır. 1998 yılından itibaren, AB Komisyonu, tüm aday ülkelerin katılım yönünde kaydettiği durumları ele alan ve Katılım Ortaklığı Belgeleri'nin de temelini oluşturan İlerleme Raporları'nı hazırlamaktadır.Türkiye, AB'ye tam üyelik için İlerleme Raporları'nda belirtilen hususları yerine getirmeye çalışırken bölücü terör örgütü PKK/KONGRA-GEL ile hem yurt içinde hem de yurt dışında mücadele etmektedir. PKK/KONGRA-GEL terör örgütünün, başta örgüte finans ve terörist kazandırılması, örgüt mensubu teröristlerin barınma ve korunmalarının sağlanılması, yazılı ve görsel iletişim araçlarının kullanılması konuları olmak üzere birçok faaliyetini AB üyesi ülkelerde yaptığı bilinmektedir.Türkiye, görece yasal ya da yasal olmayan terörizmi destekleyen faaliyetlerin ortadan kaldırılması konusunda tek taraflı politikaların yetersiz kaldığı gerçeğinden hareket ederek terör örgütünün AB üyesi ülkelerdeki faaliyetlerine son verilmesi bağlamında AB ile işbirliği yapmak istemektedir. Ancak, Türkiye bu süreçte AB'nin yeterli desteğini görememektedir. AB, Türkiye'nin terör örgütü ile mücadelesine somut destek sağlamamasına ilave olarak, Türkiye'ye ilişkin İlerleme Raporları'nda ortaya konulan hususlar ile terör örgütünün kongrelerinde alınan kararlar arasında benzerlikler bulunması dikkat çekicidir.Bu çalışmada, bahsedilen benzerlikler toplam 27 ana başlık altında tespit edilmiştir. Bu durum, PKK/KONGRA-GEL terör örgütünün ulaşmayı hedeflediği siyasi ortamın AB tarafından hazırlanmasına katkı olarak değerlendirilebilir. Bir başka ifade ile bu benzerlikler, PKK/KONGRA-GEL terör örgütünün Türkiye'yi bölmeye yönelik gerçekleştirmek istediği amaçların, AB tarafından hazırlanan İlerleme Raporları aracılığı ile Türkiye'den istendiği güçlü izlenimini ortaya koymaktadır. Bu husus, bölücü terör örgütü PKK/KONGRA-GEL ile AB'nin amaçlarının örtüştüğü düşüncesini kuvvetlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
European Union (EU), in 1993, set out the membership criteria, known as ?Copenhagen Criteria?. New memberships are accepted according to these criteria. Since 1998, EU Commission has been preparing Regular Reports which are both the key documents for Accession Partnership Decisions and consisting of developments have been made by each applicant members.While Turkey is trying to realize the requirements of the Regular Reports to be a full member of the EU, She keeps going on her struggle with the separatist terrorist organization PKK/KONGRA-GEL both in home and abroad. It is known that many activities such as financing of terrorism, recruitment of terrorist groups, providing safe haven for terrorists, using of mass media instruments and etc. have been by PKK/KONGRA-GEL in EU countries.Turkey, accepting the fact that single sided policies to end such relatively legal or illegal activities are insufficient, wants to establish mutual corporation to terminate the activities of PKK/KONGRA-GEL in EU countries. However, Turkey still has not gained EU?s sufficient support on this process. In addition to EU?s unsolid support to Turkey in her struggle against the terrorist organization, similarities between the subjects mentioned in the EU?s Regular Reports on Turkey and the decisions taken in the congresses of the terrorist organization attract attention.In this study these similarities are gathered in 27 major titles. This situation can be assumed as the political basis that PKK/KONGRA-GEL is trying to put forward is prepared by EU. In another words; these similarities indicate the fact that the goals of PKK/KONGRA-GEL to divide Turkey is required from Turkey through Regular Reports prepared by EU. This issue emphasizes to think that both goals of the separatist terrorist organization and EU are identical.