Türkiye'nin Makedonya politikasının Balkan politikası içerisindeki yeri
Turkey's Macedonia policy in her Balkan policy
- Tez No: 235065
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İki kutuplu dünya sisteminin sona ermesi ile birlikte Balkanlar bölgesi Türkiye için yeni olanaklar yarattığı gibi, potansiyel çatışma ortamı da yaratmıştır. Türkiye, Bosna, Kosova ve Makedonya'nın barış ve istikrarına verdiği destekle; BM, NATO ve AB barış güçlerine sağladığı katkılarla bölge ülkesi olmasının gereklerini yerine getirmiştir. Türkiye, bu dönemde, Romanya, Bulgaristan ve Arnavutluk'la da ikili ilişkileri geliştirirken, Yunanistan ile Balkanlar'da etki alanı yaratma konusunda rekabet halinde olmuştur.Balkanlar'da Türkiye'nin var olan tarihî ve kültürel mirası, Müslüman ve Türk halkların varlığı, Avrupa anakarası ile olan ulaşım ve ticaret yolu üzerinde olması nedenleriyle Balkanlar'ın barış ve istikrarı Türkiye'nin de çıkarlarına hizmet etmektedir. Bu nedenle Türkiye, bütün Balkan devletleriyle ilişkilerini geliştirmek konusunda yapıcı olmuştur. Bölge ülkeleri arasında var olan sorunların çözümünde tarafsız hareket ederek, barış ve istikrarın sağlanması yönünde hareket etmiştir. Balkan ülkelerinin AB ve NATO üyeliklerine destek vermiştir. Türkiye; ekonomik, toplumsal ve siyasal yapıları zayıf olan Bosna-Hersek, Makedonya ve Arnavutluk'la ilişkilerini geliştirerek, diğer bölge devletlerine karşı konumlarını güçlendirmeleri için gerekli destekte bulunmuştur.Makedonya, 1991'de bağımsızlığını ilan ettiğinde, başta Yunanistan olmak üzere, komşuları Sırbistan, Bulgaristan ve Arnavutluk'la sorunlar yaşamıştır. Bunun yanında Makedonya'nın çok etnikli bir toplumdan oluşması, başta Arnavut azınlığın siyasal haklarının arttırılması yönünde silahlı çatışmaya varan mücadeleleri, Makedonya'nın istikrarlı bir ülke haline gelmesini geciktirmiştir. Makedonya'nın bu hassas konumunda ihtiyacı olan desteği Türkiye vermiştir. Türkiye, bu dönemde Makedonya ile olan ilişkilerini geliştirme imkanı bulmuştur. 1999 yılında yaşanan Kosova Savaşı'nın Makedonya'yı da içine alarak, daha geniş bir Balkan krizine dönüşme ihtimali Türkiye'yi endişelendirmiştir. Türkiye, Balkanlar'daki istikrar ve kendi ulusal menfaatleri için Makedonya'nın toprak bütünlüğü ve istikrarını desteklemiştir. Makedonya, ülkede bulunan Türk ve Müslüman Arnavutlar'ın varlığı, Balkanlar'ın merkezinde bulunan konumu, bölge ülkeleri Yunanistan, Sırbistan ve Bulgaristan'ın dengelenmesi itibarıyla Türkiye için önemli bir ülkedir.
Özet (Çeviri)
By the end of bi-polar international system, Balkan region provided Turkey new opportunites as well as potantial conflicts. Turkey, giving support to integral unity and stability of Bosnia, Macedonia and Kosovo region; contributing UN, NATO and EU peace keeping forces, asserted that it is a potential regional power. At this period, improving its bilateral relations with Romania, Bulgaria and Albania; Turkey has been in rivalry with Greece to increase its influence in Balkan peninsula.Turkey has cultural and historical heritage in Balkans. There are Muslim and Turkish society living through Balkan region. Balkan region retains transportation and trade routes from Turkey to Europe. For these reasons, the stability of Balkan is of utmost importance for Turkey. Turkey has developed bilateral relations with the regional countries. Turkey has always been neutral towards the disputes between the Balkan countries in order to maintain peace. Turkey has supported EU and NATO membership of the Balkan countries to sustain security in the region. Turkey has supported Bosnia, Macedonia and Albania that have weak social, economical and political structure, so as to entrench their position in the region.Having declared its independence in 1991, Macedonia has confronted deep rooted disputes with its neighbours specially with Greece. With its multi-ethnic community structure, Macedonia had to deal with an armed group of Albanian that struggled for more of their rights for the behalf of their ethnic nationality. Those events prolonged the stability of Macedonia. Turkey has given political support to Macedonia that was in weak position. In this period Turkey has found the opportunity to establish strong relations with Macedonia. The spill over possibility of Kosovo war to Macedonia, and than initiating a regional conflict, has worried Turkey. Turkey has supported national unity of Macedonia for its national interest and for the peace in Balkan. Macedonia is very important country for Turkey. Because of its Muslim-Turkish society and its central geographical position in the region. Moreover, it is a country that can balance the regional countries like Serbia, Greece and Bulgaria.