Avrupa Birliği üyesi Yunanistan'da Batı Trakya Türk azınlığının sorunları ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
The problems of the western thrace Turkish minority in the EU member greece and an evaluation of these problems from Turkish perspective
- Tez No: 235066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
- Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada, ülkemizin Lozan Barış Antlaşmasıyla sınırları dışında bıraktığı tek Türk topluluğu olan Batı Trakya Müslüman/Türk azınlığın, vatandaşı olduğu Avrupa Birliği üyesi Yunanistan'da yaşadığı sorunlar incelenmiş ve bu sorunları çözmek konusunda Türkiye'nin üzerine düşen görevleri nasıl yerine getireceği irdelenmiştir.Tezin üçüncü bölümünde kavramsal çerçeveye yer verilmiş ve ?azınlık? kavramı ile ilgili tanımlar incelenmiştir.Ana bölüm olan dördüncü bölüm, yedi alt başlıktan oluşmaktadır. İlk başlıkta Türkiye-Yunanistan arasında azınlıkların statüsünü belirleyen siyasal ve hukuksal metinler ortaya konmuş ve bunların geçerliliği tartışmalarına yer verilmiştir. İkinci başlık altında, azınlıklara tanınan hakların uluslararası düzeyde ne şekilde koruma altına alındığı ve uluslararası örgütlerin konuyla ilgili ne gibi düzenlemeler yaptığı incelenmiştir. Üçüncü alt başlıkta, AB'nin azınlık yaklaşımı irdelenmiş, iç politika ile dış politika arasında yaklaşım farklılıkları ortaya konmuştur. Dördüncü alt başlıkta ise Batı Trakya Müslüman/Türk azınlığına tarafların yaklaşımı analiz edilmiştir. Batı Trakya Müslüman/Türk azınlığı paralelinde gündeme gelen Rum azınlığına ilişkin Türkiye'deki uygulamalar ise beşinci alt başlıkta irdelenmiştir. Altıncı alt başlıkta ise Batı Trakya Müslüman/Türk azınlığın eğitimin yetersizliği, etnik kimliğin inkârı, ekonomik alandaki kısıtlamalar, sosyal ve dini hayat üzerindeki baskı ve usulsüz uygulamalar başta olmak üzere çok sayıda insan hakkı ihlaline yer verilmiştir. En son alt başlıkta azınlığın uluslararası lobi faaliyetleri incelenmiş, bu konuda Türkiye'nin yaklaşımı ve girişimleri irdelenmiştir.Yapılan incelemeler sonucunda, Batı Trakya Müslüman/Türk azınlığın haklarını, Lozan Antlaşması ve ilgili metinlerin yanı sıra Avrupa Birliği'nin dayanmış olduğu ilkeler çerçevesinde yürürlükte olan insan hakları ve azınlıklara ilişkin düzenlemelerin de koruduğu tespiti yapılmıştır. Yunanistan'ın, Müslüman/Türk azınlığa uyguladığı azınlık politikasının başta üyesi olduğu AB hukukuna uymadığı, AB'ye rağmen azınlığın sorunlarını çözmek konusunda ancak sınırlı bir ilerleme kaydedildiği, bugün hâlâ sözkonusu ihlallerin devam ettiği, azınlığın statüsünün ve haklarının ihlal edilmekte olmasının Türkiye'nin müdahil olmasını gerektirdiği, AB üyelik sürecinde olan Türkiye'nin müzakereler esnasında sürekli önüne çıkartılan Rum azınlığın şikâyetlerinin, bu süreci olumsuz etkileyeceği ve Türkiye'nin azınlığın sorunlarının çözümü noktasında neler yapabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the problems of the Western Thrace Muslim/Turkish minority - the only Turkish community who is left out of Turkey?s border by the Lausanne Peace Treaty ? in Greece which is a member of the European Union and how Turkey will fulfill its responsibilities about solving these problems.In the third chapter, conceptual modelling is figured and definitions about ?minority? concept are analyzed.The fourth chapter - which is the main chapter - consists of seven subtitles. Political and legal texts between Turkey and Greece about situations of minorities are manifested and validity of these texts are discussed under the first title. Under the second title, how minority rights are preserved internationally and what kind of arrangements did the international organizations made about the issue is analyzed. With the third subtitle, EU?s approach to minorities and approach differences between internal policy and external policy are mentioned. By the fourth subtitle, parties? approach to the Western Thrace Muslim/Turkish minority is analyzed. Turkish practice about the Greek minority which became a current issue parallel to the Western Thrace Muslim/Turkish minority is scrutinized under the fifth subtitle. The sixth subtitle entitles inadequate education of the Western Thrace Muslim/Turkish minority, denial of the ethnic identity, suppression of the social and religious life and illegal practice; which are headings of violation of human rights. By the last subtitle, international lobby activities of the minority are analyzed, approaches and attempts of Turkey are scrutinized.At the end of the analysis, it is established that rights of the Western Thrace Muslim/Turkish minority are protected by the alignments about human rights and minorities promulgated by the principals of the European Union besides Lausanne statement and related texts. The EU member Greece?s minority policy which is put into practice about Western Thrace Muslim/Turkish minority does not correspond to EU law, only a limited progress is maintained about solving the problems of the minority in spite of EU, mentioned violations are still happening currently, violation of the situation and rights of the minority requires interference of Turkey, continuous overstating of complaints of the Greek minority during the negotiations of Turkey which is on the way to be a member of EU could effect this process negatively and what could Turkey do about the solution of the problems of the minority are mentioned.