Ebu'l-Kâsım el-Ka'bî ve Kabûlü'l-Ahbâr ve Ma'rifetü'r-Ricâl isimli eseri
Abu?l-Qasim al-Qa?bi and his work Qabûl al-Akhbar wa Ma?rifat al-Rijal
  1. Tez No: 235084
  2. Yazar: TAHA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAKLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Mu'tezile'nin Bağdat temsilcilerinden Ebu'l-Kasım el-Ka'bî'nin, hadis âlimlerine yönelik yapılmış olan tenkitleri derlemiş olduğu eseri, Kabûlü'l-Ahbâr ve Ma'rîfetü'r-Ricâl ele alınmıştır.El-Ka'bî 273/887 yılında Horasan'ın Belh şehrinde doğmuştur. Bağdat Mu'tezilesi'nin önemli temsilcilerinden Ebu'l-Hüseyin el-Hayyât'ın en önemli talebesi olmuş ve ondan Kelâm ilmini öğrenmiştir. Çok sayıda ilme dair eserleri bulunan Ka'bî'nin hocalarına dair geniş malumat bulunmamaktadır.el-Ka'bî'nin günümüze ulaşan hadise dair tek eseri Kabûlü'l-Ahbâr ve Ma'rifetü'r-Ricâl'dir. Esere öncelikle mütevâtir ve âhâd hadislerin kabul şartlarını tartıştığı ve Mu'tezile'nin geneline farklılık arzeden görüşlerini serdettiği kısa bir mukaddimeyle giriş yapan el-Ka'bî devamında sahabiler ve tabiûn da dahil olmak üzere hadis âlimlerine yöneltilen tenkitleri zikretmiştir. Az da olsa hadis metinlerine de yer veren el-Ka'bî, bazı hadislere yönelik metin tenkitleri de yapmıştır. Eserin büyük bölümü hadis münekkidlerinin eleştirilerine ayrılmış olmakla birlikte girişteki ve aralardaki kısa değerlendirmeler, Mu'tezile'nin hadis ve hadisçilere bakışı açısından önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation we have studied one of the leading Mutazilite scholars Abu?l-Qasim al-Qa?bi?s work Qabûl al-Akhbar wa Ma?rifat al-Rijal in which he has compiled the critics made by the Mu?tazilite scholars towards the hadith scholars.Qa?bi was born 273/887 in Balh, one of Horasan?s cities. He became one of the important students of Abu?l-Husayn al-Khayyat, one of the significant Mutazilite scholars in Baghdad. Qabi has written many scholarly works in various fields of Islamic sciences.El-Ka?bî 273/887 yılında Horasan?ın Belh şehrinde doğmuştur. Bağdat Mu?tezilesi?nin önemli temsilcilerinden Ebu?l-Hüseyin el-Hayyât?ın en önemli talebesi olmuş ve ondan Kelâm ilmini öğrenmiştir. Çok sayıda ilme dair eserleri bulunan Ka?bî?nin hocalarına dair geniş malumat bulunmamaktadır.His only work about hadith that has arrived to us is Qabûl al-Akhbar wa Ma?rifat al-Rijal. His works begins with a short introduction which deals with the conditions for accepting mutawatir and âhâd hadiths. In the following pages, he mentioned the critics made to hadith scholars including the companions of the prophet and the tabiûn scholars. Also it?s rarely, Qa?bi also cites ahadith texts and criticizes some of them. The main part of the work is filled with criticism of the hadith critics but it also contains information regarding the viewpoint of Mutazila about hadith and hadith scholars.