I. ve II. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisinde Antalya milletvekilleri (biyografi ve faaliyetleri)
I. and II. Term Parliament Deputies Antalya (biography and measures)
- Tez No: 235089
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Birinci Dünya Savaşı sonunda İtilaf Devletleri, Osmanlı Devleti'ne zorla imzalattıkları anlaşmaları bahane ederek Anadolu'nun tamamını işgal etmişlerdi. İstanbul Hükümeti'nin bu işgallere karşı koyacak gücünün olmadığını gören Mustafa Kemal Paşa, Anadolu'ya ayak basığı ilk andan itibaren gücünü milletten alan bir Milli Mücadele anlayışı belirlemiştir. Anadolu'da yapılan çalışmalar sonucunda Milli Mücadele'ye yön verecek ve Türk Milleti adına karar alacak bir meclis kurulması kararlaştırılmıştır.Mustafa Kemal Paşa'nın, Heyet-i Temsiliye adına, 19 Mart 1920 tarihinde Ankara'da bir meclis açılacağına dair genelge yayımlamasına Antalya halkı da gereken ilgiyi göstererek Mustafa Kemal Paşa'nın çağrısına kayıtsız kalmamış, yapılan seçimlerden sonra; Rasih Kaplan, Ali Vefa Bey, Halil İbrahim Bey, Hasan Tahsin Bey, Mustafa Bey ve İstanbul'dan İngilizlerin elinden kaçarak Ankara'ya gelmeyi başaran Hamdullah Suphi Bey 8 Mayıs 1920'de Antalya milletvekili olarak Meclise dâhil olmuşlardır. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ikinci döneminde ise 15 Temmuz 1923 tarihinde yapılan seçimler sonucunda; Rasih Kaplan, Ahmet Saki Bey, Hasan Sıtkı Bey ve Mahmut Murat Bey Antalya milletvekili seçilerek 12 Ağustos 1923 tarihinde Meclise dâhil olmuşlardır.Antalya milletvekilleri, gerek Birinci Meclis'te, gerekse İkinci Meclis'te tüm yeteneklerini ortaya koyarak çalışmışlar, Milli Mücadele'nin kazanılmasında ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında önemli hizmetlerde bulunmuşlardır.Antalyalılar, vatanın düşman işgali altında olduğu dönemde Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'ni kurarak ve TBMM'ne gönderdikleri milletvekilleriyle Milli Mücadele'ye destek olmuşlar, Yurdun düşman işgalinden kurtulmasında ve yeni Türk Devleti'nin kurulmasında önemli katkıda bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The Allies occupied the whole Anatolia after the World War the 1st by excusing the treaties which they got signed under compulsion. Mustafa Kemal Atatürk who noticed that İstanbul Government could not resist to these occupancies determined a National Struggle approach which has its power from the nation itself from the time he stepped to Anatolia. An assembly which will give way to National Struggle and will make decisions instead of Turkish Nation was decided to be founded after practices made in Anatolia.Antalya community was not regardless to message of Atatürk by showing necessary attention to notice that Atatürk published in 19th of March 1920 at Ankara on behalf of Representation Committee. And after the elections Rasih Kaplan, Ali Vefa Bey, Halil İbrahim Bey, Hasan Tahsin Bey, Mustafa Bey and Hamdullah Suphi Bey who escaped from İstanbul and achieved arriving Ankara in 8th of May 1920 became Member of Parliament. In the second period of Grand National Assembly of Turkey after 15th of July 1923 elections Rasih Kaplan, Ahmet Saki Bey, Hasan Sıtkı Bey ve Mahmut Murat Bey became Antalya member of parliament in 12th of August 1923.Member of Parliament of Antalya worked hard either in the 1st Parliament or in the 2nd Parliament by showing much effort and they gave important service in formation of Turkish Republic and Gaining National Struggle.Antalya people supported National Struggle by founding Müdafaa-i Hukuk Society in the occupancy period with their members of parliament. They had important contributions in formation new Turkish State and saving the homeland.