The approach of the UNDP to poverty reduction: The case of Turkey
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın yoksulluğun azaltılmasına yaklaşımı: Türkiye örneği
  1. Tez No: 235102
  2. Yazar: TUĞÇE ŞENOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, kalkınma alanında tanınmış bir uluslararası örgüt olarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (BMKP) yoksulluğun azaltılmasıyla ilgili yaklaşımını analiz etmektedir. Bu çalışma boyunca, kalkınma ve yoksulluk konularının Birleşmiş Milletler'in gündeminde nerede durduğu ve BMKP'nin kalkınma alanına olan katkılarıyla birlikte BMKP'nin rolü tartışılacaktır. Teorik çerçevenin planı ve yoksulluğun azaltılmasıyla ilgili olarak BMKP'nin söylemsel pozisyonu sunulacaktır. Son olarak, BMKP'nin yoksulluğun azaltılması için projeleriyle pratikte nasıl çalıştığı ve bir ülkede yoksulluğun azaltılmasıyla ilgili perspektifinin söylemsel ve teorik pozisyonuyla uyumlu olup olmadığı incelenecektir. Bu bağlamda, BMKP Türkiye'nin yoksulluğu azaltmayı amaçlayan projeleri örnek vaka olarak analiz edilecektir.Bu çalışma, BMKP'nin daha çok ?Washington Uzlaşması Sonrası? (Öniş and Şenses, 2005; Thomas, 2008: 434-439) perspektifiyle aynı çizgide durduğunu ve BMKP'nin bu özelliğinin, ağırlıklı olarak liberal ekonomik perspektifler üzerine dayanan küresel ekonomik düzen içerisinde kendisini alternatif bir pozisyona yerleştirdiğini göstermektedir. Bu çalışma, BMKP Türkiye'nin yoksulluğun azaltılmasıyla ilgili projelerinin çerçevesinin büyük ölçüde 4. Bölüm'de sunulan BMKP'nin yoksulluğun azaltılmasına olan kapsamlı yaklaşımıyla ve 3. Bölüm'de tartışılan teorik pozisyonuyla örtüşmekte olduğu sonucuna varmaktadır; bununla birlikte, bu projelerden bazılarının mantığının baskın liberal ekonomik perspektiflerden tamamiyle bağımsız olmadığına da dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the approach of the United Nations Development Programme (UNDP) as a well-known international organization in the field of development regarding the issue of poverty reduction. Throughout this thesis, where the issues of development and poverty stand in the United Nations? agenda and the role of the UNDP as well as its contributions to the development field will be discussed. An outline of the theoretical framework and the rhetorical position of the UNDP concerning the issue of poverty reduction will be presented. Finally, how the UNDP approach works in practice with its projects for reducing poverty and whether its perspective concerning reducing poverty in a country is compatible with its rhetorical and theoretical position will be examined.In this sense, UNDP Turkey?s projects aiming at reducing poverty will be analyzed as an exemplary case. This thesis reveals that the UNDP is more aligned with the ?Post-Washington Consensus? (Öniş and Şenses, 2005; Thomas, 2008: 434-439) perspective and this feature of the UNDP places itself in an alternative position in a global economic order which is predominantly based on liberal economic perspectives. This thesis concludes that the framework of the UNDP Turkey?s projects concerning reducing poverty mostly overlaps with the UNDP?s overall approach to poverty reduction presented in Chapter 4 and its theoretical position discussed in Chapter 3; however, it should be noted that the rationale of some of these projects is not totally independent of the dominant liberal economic perspectives.