Yoksullukla mücadelede Amartya Sen'in kapasite yaklaşımı: Türkiye değerlendirmesi
Amartya Sen's capability approach in the fight against poverty: An assessment of Turkey
  1. Tez No: 783154
  2. Yazar: TÜRKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yoksulluk geçmişte var olan ve hâlâ varlığını sürdüren önemli bir sorundur. Ülkeler çeşitli politikalar ile bu soruna çözüm bulmaya çalışmaktadır. Yoksulluğu gelir yetersizliği olarak tanımlayan geleneksel yaklaşımların yanı sıra Amartya Sen tarafından geliştirilen Kapasite Yaklaşımı, yoksulluğu yoksunluk ile ilişkilendirmektedir. Yoksulluğun,“kapasitelerden yoksun olma”olarak tanımlandığı bu yaklaşımda eğitim, adalet, özgürlük gibi konuların önemli bir yeri vardır. Yaklaşıma göre, bireylerin gelirinden daha çok kapasitelerine önem verilmektedir. Bu çalışmada, kapasite, işlevsellik ve özne kavramları çerçevesinde temel kavramlar açıklanarak kapasite yaklaşımına yer verilmiştir. Bireyin refahını gelire dayandıran yaklaşımların aksine bu yaklaşım, bireylerin“yapabilecekleri”ve“olabilecekleri”şeylere odaklanmaktadır. 1990 yılından beri, Kapasite Yaklaşımı temel alınarak, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından İnsani Gelişme Raporu yayınlanmaktadır. Çalışmada, bu raporlarda yer alan insani gelişme endeksi sıralamasına göre ilk ve son beş sırada yer alan ülkeler ve Türkiye ile ilgili değerlendirilme yapılmıştır. Çok yüksek ve az gelişmiş ülkelerin uyguladığı gelir, vergileme ve harcama politikalarına yer verilmiştir. Endekse göre, çok yüksek gelişmiş ülkelerin özellikle eğitim seviyesinin yüksek ve nitelikli olduğu, yoksulluğun daha az, bireylerin yaşam kalitesinin yüksek olduğu görülmektedir. Refahı yüksek olan ülkelerde bireylerin kapasiteleri de olumlu bir gelişim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Poverty is an important problem that existed in the past and still continues to exist. Countries are trying to find solutions to this problem with various policies. In addition to the traditional approaches that define poverty as lack of income, the Capacity Approach developed by Amartya Sen associates poverty with deprivation. In this approach, where poverty is defined as“deprivation of capabilities”, subjects such as education, justice and freedom are important. According to the approach, the capacity of individuals is more important than their income. In this study, basic concepts are explained within the framework of poverty and capability, functioning and agency and the capability approach is included. Unlike approaches that base an individual's well-being on income, this approach focuses on what individuals“being”and“doing”. Since 1990, the Human Development Report has been published by the United Nations Development Program (UNDP), based on the Capacity Approach. In the study, an assessment was made on the human development index data from these reports and the countries in the first and last five rankings and Turkey. Income, taxation and expenditure policies implemented by very high and underdeveloped countries are included. According to the index, it is seen that very high developed countries have a high and qualified level of education, poverty is less, and the quality of life of individuals is high. The capabilities of individuals in countries with a high level of well-being are also develop positively.