Measurement of financial integration: Theory review and a new approach to euler test
Finansal entagrasyon ölçümü: Teorik değerlendirme ve euler testine yeni bir yaklaşım
- Tez No: 235107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Reel faiz oranı farklarının yurtiçi ve yurt dışı reel tüketimdeki büyüme oranıyla açıklandığı Euler testinin bir uzantısı ve ex post reel faiz oranları yerine reel faiz oranı farklılıklarını açıklamaya çalışan yeni göstergeler bu çalışmanın temelini teşkil etmektedir. Bu göstergeler gözlemlenemeyen, doğası gereği parasal şokları içerebilen ve referans nominal faiz oranlarına ve fiyat değişimlerinin ölçüldüğü sepete göre oldukça çok değişebilen expost reel faiz oranlarının ölçülmesindeki zorluğun üstesinden gelmek için doğrudan reel ekonomik değişkenlerden elde edilmiştir. Bu göstergelerden birinde beşeri sermaye büyümesindeki gelişmelerin reel faiz oranlarına etkisini kapsamaya yarayan yeni bir faktör eklenmiştir. Bu yeni göstergelerin oluşturulmasından sonra genişletilmiş Euler testinin geçerliliği 11 OECD ülkesi için kontrol edilmiş ve ülkelerin dünyaya entegrasyonu yabancı ülke olarak ABD'nin esas alınması ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
An extension of the Euler test in which the real interest rate differential is explained by the growth rate of real consumption of the domestic and the foreign country, and new proxies developed to measure real interest rate differential instead of ex post real interest rate constitute the backbone of this paper. The proxies are obtained directly from the real economic variables that try to overcome the difficulty of measuring unobservable ex post real interest rates, which, by nature, may contain monetary shocks, and varies considerably according to the reference nominal interest rates and baskets that measures the price developments. In one of the above-mentioned proxies, a new factor trying to capture the effect of human capital growth developments on real interest rates has been included. After constructing these new proxies, the validity of the extended Euler test has been checked for 11 OECD countries and the level of these countries? integration to the world has been tested by taking United States as the foreign country.