European financial integration: Measurement bond and stock markets
Avrupa finansal piyasalarinda entegrasyon: Bono ve hisse senedi piyasalari ölçümleri
- Tez No: 235108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Avrupa Para Birliği'nin(EMU) ortaya çıkışı Avrupa'daki finansal entegrasyonu hızlandırmıştır. Euro(?)'nun 1 Ocak 1999'da tek para birimi olarak kabul edilmesiyle EMU ülkeleri arasındaki döviz kuru farkına bağlı ortaya çıkan risk ortadan kaldırılmış ve bu tarih Euro'yu kabul eden ülkelerin mali anlamda tek elden yönetilmesi adına bir kilometre taşı olarak kabul edilmiştir. Bu çalışma EMU ülkeleri arasındaki finansal entegrasyondaki değişimi teoretik bir bakış açısıyla ele almayı hedeflemektedir. Başlangıç olarak, finansal entegrasyonun ne olduğu açıklanmış ve faydaları belirtilmiştir. Daha sonra, bu bölgedeki gerek bono gerekse hisse senedi piyasalarındaki finansal entegrasyonu ölçümlemek adına kullanılan metodlar belirtilmiştir. Son olarak ta tam bir finansal entegrasyon sağlamaya engel olan diğer faktörler açıklanmış ve ilerisi için alınması gereken adımlara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The emergence of European Economic and Monetary Union (EMU) has given a large momentum to financial integration in Europe. After the introduction of the Euro(?) on 1 January 1999, all of the remaining exchange rate risk among EMU participants were removed and this was a milestone for the beginning of a single monetary policy for the euro area. This paper tries to identify the degree of improvement in European financial integration by presenting the theoretical point of view that tries to monitor the level of integration in the Eurozone. It starts by defining what financial market integration is and its benefits. Then it introduces the measurement methods for financial integration in both bond market and stock market. Last of all, this paper tries to distinguish the remaining barriers for full financial integration. The paper concludes analyzing aforementioned theoretical literature and further steps that are necessary to consolidate financial integration.