Avrupa Topluluğu'nda sermaye piyasalarının entegrasyonu ve Türkiye için öneriler
The integration of capital markets in the European Community and suggestions for Turkey
- Tez No: 140830
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğunun Ekonomik Yapısı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada finansal piyasaların özellikleri, uluslararası finansal piyasalarda karşılaşılan riskler ve finansal piyasaların gelişimini etkileyen faktörler ele alınmıştır. Finansal entegrasyon kavramı, sermaye mobilitesinin etkileri, finansal ölçme teknikleri ve bu tekniklerin kullanılmasından elde edilmiş olunan neticelere değinilmiştir. Daha sonra, Avrupa Birliği'nde Roma Anlaşması 'ndan bugüne kadar yeralan gelişmeler, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin sermaye piyasalarının özellikleri, Tek Finansal Pazar oluşumunun ve Euro'nun Avrupa Birliği'nin tek parası haline gelmesinin Avrupalı finans kurumlarının faaliyetlerini ne şekilde etkileyeceği, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin finans piyasalarının tam anlamı ile entegre olup olamayacakları anlatılmıştır. Son olarak, Avrupa Birliği üyeliğine aday olan Türkiye'nin makroekonomik durumuna değinilmiş, Türk sermaye piyasasının yapısı incelenmiş, Türk sermaye piyasasının Avrupa Birliği sermaye piyasalarına uyumu için neler yapılması gerektiği üzerine durulmuştur. Kullanılan yöntem kaynak tarama ve yorumlamadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the characteristics of the financial markets, the risks encountered at the international financial markets and the factors that may influence the improvement of the financial markets have been examined. The concept of financial integration, the effects of capital mobility, the financial measurement techniques and the relevant results that have been obtained by the use of these techniques have been explained. Subsequently, the events and developments that have taken place in the European Union since the Treaty of Rome and the characteristics of the capital markets of the European Union members have been examined. The probable impact of the formation of the Single Market and the start of the use of the Euro on the European financial institutions have been discussed. Finally, the macroeconomic situation of Turkey and the structure of the Turkish capital market have been examined. As Turkey is a candidate member of the European Union, the requirements to be fulfilled by the Turkish Government in order to adjust the Turkish Capital Market to the European Capital Markets have been explained. The method that has been used in this study is the research technique, that is source searching and commenting. m