Essays in social choice theory
Sosyal seçmede makaleler
  1. Tez No: 235109
  2. Yazar: SELMAN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez calışmamızda, Maskin tekdüze sosyal seçme kurallarının sınıfının ceşitli özelliklerini inceliyoruz. İlk olarak, tercih profillerinden oluşan bir kümeninhangi Maskin tekdüze sosyal seçme kuralları tarafından merkez olarak kabul edildiğini buluyoruz. Daha sonra Maskin tekdüze bir sosyal seçme kuralının öz tekdüzeliklerini bulan bir algoritma sunuyoruz. Ayrıca, Maskin monotonluğu koruyan tüm küme işlemlerinin karakterizasyonunu yapıyoruz. Daha sonra sosyal seçme fonksiyonlarını inceliyoruz ve modifiye edilmiş Manhattan ölçütüne göre bir merkez etrafındaki tanım bölgelerinin imkansızlık veya imkanlılık bölgeleri olup olmadığını belirliyoruz. Son olarak, bir sosyal seçme kuralının Nash-uygulanabilirliği için nötrallik cinsinden gerekli ve yeterli bir koşul bulmaya çalışıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate several issues concerning the class of Maskin monotonic social choice rules. Firstly, given a set of pro les, we nd out which Maskin monotonic social choice rules adopt this set as a center. Then we introduce an algorithmic approach to nd the self-monotonicities of a Maskin monotonic social choice rule. Moreover, we characterize all binary set operations that preserve Maskin monotonicity. Then we pass to investigating social choice functions, and determine the the domains of impossibility and possibility around a center with respect to a modi ed Manhattan metric. Finally, we try to reach a necessary and su cient condition for Nash-implementability of a social choice in terms of neutrality.